Přípravné kurzy

Přípravné kurzy

ke studiu na VŠ
Zkoušky

Zkoušky

Přihlaste se na naši
Certifikovanou zkoušku
z češtiny pro cizince!
Letní školy

Letní školy

Ukrajina: ÚJOP UK pomáhá

Prohlášení ředitelky ÚJOP UK

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti, vážení rodiče studentů, příznivci ústavu,

s rozhořčením a smutkem sledujeme agresivní počínání cizí mocnosti na území suverénního území Ukrajiny. Našeho ústavu se krize intenzivně dotýká, neboť mnoho našich kolegyň a kolegů, především studentek a studentů i kandidátů zkoušek, ale i přátel pochází z místa konfliktu. Jednoznačně ve shodě s demokratickým světem odsuzujeme tuto nepřípustnou zvůli.

ÚJOP UK hledá cesty, jak pomoci ukrajinským studentkám, studentům a občanům v jejich naléhavé životní situaci, a to prostřednictvím vzdělání.

Zároveň ujišťujeme, že pouhý fakt, že někdo pochází ze státu, který agresivně napadl stát jiný, není pro nás důvodem k žádné stigmatizaci a nerovnému zacházení. Univerzita Karlova umožňuje všem studentům, kteří jsou zapsaní do jejích programů včetně našich přípravných programů, nadále studovat.

Věříme, že konflikt skončí vítězstvím dobra, že skončí brzy. My jsme se rozhodli pro dlouhodobou podporu vzdělávání mladé ukrajinské generace, protože věříme, že je to vedle humanitárních aktivit ta nejlepší pomoc.

Dana Hůlková Nývltová

ředitelka

nahoru

Kontakt na ÚJOP UK

ukrajina@ujop.cuni.cz - kontaktní e-mail, na který se mohou s dotazy či žádostmi obracet studenti a zaměstnanci ÚJOP UK. 

nahoru

Metodická podpora

Milé kolegyně, milí kolegové,
na stránce METODICKÁ PODPORA pro Vás zveřejňujeme užitečné dokumenty, které Vám pomohou s výukou češtiny pro cizince, do níž se někteří pouštíte poprvé v životě, abyste podpořili možnost začlenění přijíždějících Ukrajinců do naší společnosti. Jsme rádi, že Vás na této cestě můžeme doprovázet.
Konkrétní praktické dotazy můžete také posílat do naší schránky: poradna@ujop.cuni.cz
Naše komplexní metodické kurzy k výuce češtiny pro cizince najdete zde.
Tým ÚJOP UK

nahoru

Infolinka Univerzity Karlovy

+420 771 234 704 (pondělí - pátek 8–17 h)

nahoru

Informace o pomoci na jednom místě

Ukrajinským studentům i akademikům a jejich rodinám slouží webové stránky ukrajine.cuni.cz jako rozcestník pro všechny aktivity pomoci, které univerzita organizuje.

nahoru

Nadační fond UK

Chcete pomoci? Přispějte na účet Nadačního fondu UK „ÚJOP Ukrajině"

nahoru

První pomoc při psychických potížích

Pražská linka důvěry 420 222 580 697

Linka první psychické pomoci 116 123

Linka důvěry Psychiatrické nemocnice Bohnice +420 284 016 666

Web/aplikace Nepanikař

nahoru

Nepodporujeme nenávist

Univerzita Karlova netolureje žádnou formu kolektivní viny. Stali jste se terčem nenávisti? Kontaktujte nás na e-mailu: hateless@cuni.cz

nahoru

Prohlášení UK

Prohlášení rektorky Univerzity Karlovy ke konfliktu na Ukrajině
Jako rektorka společně s vedením Univerzity Karlovy důrazně odsuzuji jakoukoliv formu agrese, zvláště takové, jakou právě teď podniká putinovské Rusko. Jde o nesmírně nebezpečný krok, který ohrožuje životy obyvatel Evropy - včetně mnoha kolegyň, kolegů, studentek a studentů. Jde o krok, který vrací svět zpátky!

Opět se ukazuje, jak je důležité studium, kritické myšlení, pochopení historie i současného složitého světa. Vyzývám akademiky nejen naší univerzity, ale i další, aby důrazně podpořili svobodnou a demokratickou společnost, a řekli válečné agresi jasné ne.

prof. Milena Králíčková, rektorka UK

24. února 2022, Praha

nahoru
FAQ
+420 224 990 420
Napište nám
X