Ústav jazykové a odborné přípravy se do projektu zapojuje při naplňování specifického cíle (SC) A: Transformace formy a obsahu vysokoškolského vzdělávání.
Rozšiřování Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (2015)
Odbor vzdělávání při Radě Evropy se rozhodl rozšířit ilustrační škály Společného referenčního rámce pro jazyky (SERRJ) o další deskriptory, a sice o deskriptory pro mediaci. Zachycena tak bude nově i dovednost zprostředkování komunikace třetí straně. Ke spolupráci na tomto projektu byl v roce 2015 přizván také Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze. Zástupci ÚJOP UK se zúčastnili validačního workshopu, který měl za cíl posoudit kvalitu navrhovaných deskriptorů, a kalibračního workshopu, jehož cílem bylo přiřadit validované deskriptory k úrovním A1–C2. Rozšířená sada deskriptorů byla publikována na stránkách Rady Evropy v angličtině a francouzštině, a to v polovině roku 2016.
MERLIN (Program celoživotního učení)
Didakticky založená webová platforma MERLIN umožní uživatelům procházet písemné projevy studentů, jež vznikly při standardizovaných jazykových testech. Tyto projevy se přiřazují k SERR metodologicky propracovaným způsobem. MERLIN reaguje na poptávku po názorných příkladech úrovní SERR pro češtinu, němčinu a italštinu. Multifunkční webové rozhraní zpřístupní velké množství autentických textů studentů na úrovních A1–C1 (pro češtinu A2–B2) a umožní vyhledávání konkrétních jazykových rysů, jež jsou relevantní pro praxi, výzkum i vnitřní perspektivy SERR. MERLIN umožní uživatelům vztahovat testy, kurikula a učební materiály ke standardům SERR v češtině, němčině a italštině.
Koordinátor projektu: Technická univerzita v Drážďanech
Partneři projektu:
Evropská akademie v Bolzanu
Univerzita Karlova v Praze
telc Frankfurt nad Mohanem
Institut na podporu profesního vzdělávání Horní Rakousko, Linz
Univerzita Eberharda Karla v Tübingenu
Rozvoj E-learningové formy studia na 1. lékařské fakultě UK v Praze (Program JPD3 2035)
HUMAN STEP (Program EQUAL, II. kolo výzvy CIP EQUAL)
Základní integrační model pro snazší adaptabilitu na trhu práce. Financováno Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR.
Základní koncept projektu vznikl na základě rozhovorů a konzultací na odboru azylové a migrační politiky MVČR. Jde o projekt v rámci výzvy Evropského společenství v programu EQUAL, tematická oblast č. 9 "Pomoc žadatelům o azyl v přístupu na trh práce".
Cílem projektu je najít a ověřit v praxi vhodné cesty efektivní integrace imigrantů a žadatelů o azyl do majoritní společnosti nebo jim usnadnit důstojný návrat do domovské země. Cílovou skupinu jsme za tímto účelem rozdělili do tří referenčních skupin. První jsou žadatelé o azyl kteří pobývají v azylových zařízeních České republiky. Druzí jsou žadatelé o azyl, kteří žijí v domovských rodinách v ČR. Třetí referenční skupinu tvoří úspěšní žadatelé o azyl žijící v ČR. Spolu s partnery projektu si klademe za cíl vytvořit a ověřit základní integrační model pro snazší adaptabilitu na trhu práce. Projekt ve svém řešení počítá s pěti moduly, které na sebe navazují či se vzájemně podporují.
Mezi řešitelskými partnery je nevládní nezisková organizace Step by Step, o.s., Human Resources, s. r. o., Český Červený Kříž, o.s., Arcidiecézní charita Praha, FG Forrest, a. s.
MoDAL (Program SOCRATES - aktivita Grundtvig 2)
Cíl tohoto projektu je identifikace faktorů, které by mohly pozitivně ovlivňovat aktivní účast dospělých z různých znevýhodněných skupin ve vzdělávacích programech. Partneři, kteří se na projektu podílejí, se zaměří na různé segmenty cílové skupiny a vytvoří monitorovací systém s cílem identifikovat klíčové faktory, které ovlivňují aktivní účast ve vzdělávacím procesu a podrobí je, díky partnerské spolupráci, konfrontaci a zhodnocení jejich efektivity v různých zemích, kde bude projekt probíhat. Projekt je zaměřen především na lidi se sociálním či zdravotním handicapem, např. lidi s nedokončeným vzděláním, ženy v obtížné životní situaci, lidi v odlehlých aglomeracích, lidi postižené sociální exkluzí, lidi pocházející z odlišného etnického prostředí, starší občany či dospělé, kteří se momentálně starají o nezletilé děti (muži či ženy na mateřské dovolené).
Jasně (výukový portál pro firemní kurzy), 2014
Cílem projektu je nasbírat, vytvořit a dát volně k dispozici materiál pro odbornou češtinu:
vytvořit vzdělávací program, který umožní pravidelnou a plánovanou výuku odborného jazyka
vytvořit rozsáhlý materiál orientovaný na profesní a odborné vzdělávání
vytvoření situačních a autentických audiosekvencí s úkoly, které budou přístupné na internetu
vytvoření interaktivních úloh, jazykových aktivit
Heuropa (výukový portál pro děti z bilingvních rodin), 2013
S Heuropou! si děti z bilingvních rodin osvojují (druhý) mateřský jazyk hravým způsobem. K tomuto účelu nabízí platforma Heuropa! na internetu učební materiály pro tři věkové skupiny od 3 do 13 let. Interaktivní jazykové hry, četné ilustrace, příběhy plné fantazie a autentické komunikační situace povzbuzují děti, aby mluvily a převyprávěly, co vidí a slyší. Heuropa! je založená na metodě hry, je plná fantazie a obejde se bez násilí. Pomůže osvojit si jazyk v raném věku zábavnou formou a bez stresu, a to pro všechny zúčastněné. Rodičům a učitelům navíc nabízí Heuropa! zajímavé tipy pro učení, nápady pro práci ve skupinách a ve škole a dále pracovní listy k vytisknutí.
Za Heuropou! stojí mezinárodní tým odborníků z výzkumu i praxe a z médií. Projekt je realizován za podpory Evropské unie.
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 411 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 420 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 224 090 210 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 224 990 451 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 224 990 451
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika