Jazykové zkoušky

ÚJOP UK je jediným plnoprávným 1 zástupcem České republiky. Členství v ALTE nám již více než 10 let přináší novou inspiraci, jak zkoušku CCE zkvalitňovat a co nejlépe přizpůsobovat potřebám všech kandidátů.


Vše odstartovalo vydání Společného evropského referenčního rámce pro jazyky, který na začátku tohoto tisíciletí změnil pohled na výuku cizích jazyků definováním úrovní A1–C2. V té době ale neexistovala žádná zkouška z češtiny, která by jazykovou úroveň ověřila. A byli jsme to právě my – Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy, kdo v roce 2007 takovou zkoušku vytvořil. To nám ale nestačilo. Chtěli jsme, aby byla zkouška CCE stejně dobrá jako mezinárodní zkoušky velkých testovacích institucí. A po dvou letech práce se nám to povedlo. V roce 2009 uspěla naše Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince (CCE) v mezinárodním auditu ALTE. Na základě toho se Univerzita Karlova stala plnoprávným členem této prestižní asociace a my tak stojíme po boku velikánů jako Cambridge Assessment English nebo Goethe-Institut.


Seznam všech plnoprávných členů naleznete zde.


Co přesně ALTE je a proč je pro nás i ostatní tvůrce testů důležité? https://www.alte.org/Mission

  • ALTE se snaží o propojení mezi politikou, výzkumem a praxí, mezi studiem jazyků, výukou a hodnocením a mezi odborníky v různých oblastech a částech světa.

  • ALTE provozuje vlastní systém nezávislého auditu jazykových zkoušek, díky kterému je zaručena jejich kvalita a také uznávání po celé Evropě.

  • ALTE vzniklo v roce 1989 a v současné době má 34 členů. Čeština je 27. jazykem zastoupeným v této organizaci.


Co pro nás znamená členství v ALTE?


HRDOST – ZODPOVĚDNOST – SPRAVEDLNOST – POKORA – PEČLIVOST

Při naší práci na ně stále myslíme.

Na členství v ALTE - The Association of Language Testers in Europe, prestižní organizaci sdružující poskytovatele jazykových zkoušek v Evropě, jsme patřičně hrdí! Znamená pro nás ale také spoustu závazků a přináší velkou zodpovědnost! Zodpovědnost za to, aby výsledky, které dostanete, byly vždy správné a spravedlivé.


Minimální standardy a audit ALTE

Stejně jako pro ostatní členy ALTE – The Association of Language Testers in Europe je i pro nás důležitá vysoká kvalita zkoušky. Tu se snažíme zajistit při všech procesech, kterými zkouška prochází. Pomáhají nám v tom také minimálních standardy kvality ALTE. Tyto standardy zahrnují všechny fáze testování a týkají se například tvorby úloh, sestavování testových variant, provádění zkoušek, hodnocení i komunikace s uživateli zkoušky.

Více se o minimálních standardech ALTE dozvíte zde.


Q-MARK

Každá jazyková zkouška, která uspěla v auditu ALTE – The Association of Language Testers in Europe obdrží na pět let značku kvality Q. Tu naši najdete na titulní straně každého testu zkoušky CCE.

Zajímá Vás, které zahraniční zkoušky značku kvality Q mají? Podívejte se do přehledu zkoušek auditovaných ALTEPoznámky

1

Plnoprávné členství (Full Member) je nejvyšší stupeň. Získá ho pouze instituce, jejíž zkouška uspěje v nezávislém auditu ALTE. Těchto členů je v současné době 34.Poslední změna: 8. září 2022 14:37 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika