Krajani navštívili Radio Prague International

Nahlédnout do zákulisí médií, která propojují Českou republiku se svými krajanými po celém světě měli možnost účastníci Letního kurzu češtiny pro krajany. Jedinečnou možnost setkat se s tvůrci programů z Radio Prague International využilo všech 60 účastníků kurzu, který se koná v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí.

4. srpna 2023

Zástupci Univerzity Pardubice prezentovali studijní obory na ÚJOP

Po přestávce způsobené pandemií byla obnovena tradice prezentace Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v studijních centrech Ústavu jazykové a odborné přípravy v Praze a Poděbradech. Proděkanka pro vnější vztahy Alena Komersová spolu se svým kolegou Tomášem Syrovým, navštívili obě pracoviště a představili svou fakultu.

16. března 2023

Vyzkoušejte si prezentovat nebo překladát v naší soutěži

Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice pořádá již osmý ročník Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny jako cizího jazyka. Akce se uskuteční 27. a 28. dubna 2023 a záštitu nad ní převzala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 24. března 2023.

14. března 2023

Česko je pro kazašské studenty nejpopulárnější stát pro studium

Stovky zájemců se těsnaly u stánku Ústavu jazykové a odborné přípravy při prezentačním turné po Kazachstánu. Velký zájem o naše přípravné kurzy na Begin Edu Fair v Astaně a Almatě potvrdily výsledky průzkumu Evropské komise, podle kterého je pro kazašské studenty nejpopulárnějším státem světa pro studium Česko.

8. března 2023

Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka oslavila 20 let existence

Oslavy dvacátého výročí založení Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka odstartovala slavnostní konference, která se konala 18. února v prostorách smíchovského Impact Hubu. Sympozium odborné zájmové organizace učitelů na všech stupních a typech škol i mimoškolských vzdělávacích zařízení bylo současně jubilejním 80. setkáním.

28. února 2023

#Stand-With-Ukraine: přípravný rok ukrajinského studenta

Rok. Neděláme si iluze ani nezoufáme. Pomáháme studentům z Ukrajiny tím, co umíme nejlépe. Učíme je, připravujeme je na úspěšné přijetí na vysoké školy v České republice. O tom, jak děti žijí a studují, si můžete přečíst v článku našeho studenta Timofeje Voronkina.

24. února 2023

Lektoři ze třech kontinentů načerpali inspiraci pro výuku češtiny

Vyučující vede a podporuje žáky, ale kdo pomůže vyučujícím vylepšit výuku a rozšířit si znalosti? Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy pravidelně pořádá metodické kurzy k výuce češtiny jako cizího jazyka. Ty jsou určeny k prohloubení znalostí z oblasti metodiky, didaktiky se zaměřením na češtinu jako cizí jazyk, i na využití jak klasických tak netradičních přístupů při výuce.

20. února 2023

ÚJOP uspořádal první mezinárodní jazykový Staff Week 2023

V týdnu od 6. do 10. února 2023 hostil Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy první startovací Staff Training Week zaměřený na zvýšení dovedností komunikace v angličtině pro pracovníky univerzit. Letošního kurzu se zúčastnilo 7 zástupců partnerských univerzit ze 4 zemí, konkrétně Francie, Itálie, Polska a Rumunska.

17. února 2023

Česky za jeden a půl měsíce

Přejete si, aby vás v čekárně pojilo s ostatními pacienty i něco jiného, než mlčenlivé čekání? Rozbilo se vám auto a nevíte, jak se objednat do servisu, protože máte zábrany komunikovat v češtině? Pomůžeme vám se rozmluvit i zvládnout písemnou komunikaci. Stačí si udělat čas po dobu šesti týdnů.

8. února 2023

Den Čechů v zahraničí

Věděli jste, že 4. února je Dnem Čechů žijících v zahraničí? I když je tento svátek neoficiální, toto datum vybrali sami krajané. 4. únor 1628 je dnem, kdy Jan Amos Komenský opustil svou vlast. Mimo Česko žije v současné době cca 2,5 milionu Čechů. Univerzita Karlova rovněž přispívá k posilování kulturních a jazykových vazeb Čechů žijících v zahraničí s jejich vlastí. K tomu slouží náš Letní kurz češtiny pro krajany.

3. února 2023