14. prosince 2023

Okouzlení Kunsthalle: studenty ohromila expozice moderního umění

Stovky turistů proudí každý den po návštěvě nejkrásnějšího skvostu pražské architektury, Pražského hradu, zámeckými schody na Klárov. A právě tam se ocitají u nového klenotu – Zengerovy transformační stanice, která se po rekonstrukci proměnila na nový kulturní prostor Kunsthalle Praha. Není divu, že se stala cílem exkurze studentů uměleckých oborů a architektury a vzbudila zájem i posluchačů humanitních oborů Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

Exkurze s Centrem Krystal do prostor oceněných cenou Grand Prix Architektů

Nadace The Pudil Family Foundation se rozhodla využívat bývalou trafostanici pro propojování české a mezinárodní umělecké scény a jejich záměr se dokonale daří. Studenti Centra Krystal měli možnost si nejen prohlédnout rekonstruovaný prostor, oceněný hlavní cenou soutěže Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu pro rok 2022, ale také si projít s odbornou lektorkou aktuální výstavy.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Po krátkém seznámení s historií budovy se skupinka vydala na výstavu světově proslulého dua Elmgreen & Dragset – READ, věnovanou literárnímu dědictví české metropole. První velká expozice této dvojice v České republice proměnila prostory Kunsthalle Praha ve veřejnou knihovnu a již ve foye se studenti zapojili do interaktivní výstavy a spontánně připisovali názvy na zobrazené hřbety knih na zdi. Expozici tvoří díla šedesáti umělců, které dvojice Elmgreen & Dragset osobně přizvala ke spolupráci. O výjimečnosti tvorby dvojice svědčí, že největší zájem vzbudila u studentů právě jejich instalace Fruit of Knowledge.

Expozice Lunchmeat Studia rozpoutala živou diskusi o moderním umění

Výjimečný prostor Kunsthalle prezentuje exkluzivní projekty, a tak není divu, že budoucí studenti uměleckých oborů byli očarováni expozicí Lunchmeat Studia. Jejich audiovizuální dílo Žal nechtěných katedrál je nejrozsáhlejší autorskou imerzivní výstavu v České republice na principu multichannel. Po premiéře na Signal Festivalu 2023 se přestěhovalo do prostor Kunsthalle. Technicky precizní 3D skeny zaniklých dolů a továrních hal z Kladenska a vybraných pražských industriálních staveb vznikly metodou fotogrammetrie na mobilní telefony a drony. Užitá technika vzbudila řadu dotazů na odbornou lektorku a rozpoutala se živá diskuse o moderním umění.

Po prohlídce galerijních prostor následovala ještě malá exkurze do věže, využívané v předrevoluční době k pozorování tajnou policií a dalších prostor citlivé přestavby. Lektorka zájemcům o architekturu předvedla zajímavé prvky užité při přestavbě, jako jsou pemrlovací beton, kvůli lepší akustice nebo speciální lité podlahy se zakomponovanými zbytky izolátorů a mědi. Závěrečnou odměnou byl všem okouzlující výhled na Petřín a Pražský hrad z prostoru kavárny s terasou.

Foto: René Volfík