• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

15. prosince 2023

Studenti ÚJOP prozkoumali tajemství Národního divadla

Když se řekne svatá Trojice, tak někomu se vybaví společné označení Boha, jinému kulinářský termín označující specificky krájenou cibuli, papriku a celer, ale studentům češtiny naběhne trojice institucí Univerzita Karlova, Národní muzeum a Národní divadlo. A právě do zlaté kapličky směřovala exkurze studentů humanitních oborů Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.


Výlet do českých dějin a historie kulturního stánku začal ihned ve foyer, protože jak upozornil lektor, návštěvníci se nacházejí v původní části divadla, která nebyla zničena během tragického požáru 12. srpna 1881. Studenti se následně vydali proti toku času a nejprve si prohlédli v podzemí základní kameny divadla a seznámili se s průběhem otevření Národního divadla 11. června 1881. Tehdy na počest návštěvy korunního prince Rudolfa zahajovalo divadlo provoz operou Libuše Bedřicha Smetany. Princ měl během přestávky možnost si promluvit se skladatelem, který však svou nejvýznamnější skladbu z roku 1872 nikdy neslyšel, protože v roce 1874 ohluchl.


HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Připravujeme vás na úspěšné studium na vysoké škole v češtině. Exkurze jsou součástí výuky

Zkušený lektor neopomněl studentům češtiny připomenout při výkladu o srpnovém požáru roku 1881 širší souvislosti včetně dopadu na češtinu. Vyhlášená sbírka na obnovu Národního divadla totiž přispěla k oblíbenému českému pozdravu nazdar. Ten se začal užívat od 14. dubna 1851, kdy po městech začali chodit výběrčí s pokladničkami s nápisem „Na zdar Národního divadla“. Pozdrav později přejali sokolové a dnes je tento pozdrav součástí ceremonie přijetí nejvyšších představitelů států během uvítacího ceremoniálu Hradní stráže.


Divadlo ovšem není pouze budova a výtvarné umění, ale iumělecký soubor. A tak při stoupání k na první galerii a do vyšších pater měli studenti možnost si prohlédnout busty a fotografie významných herců, včetně prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Pohledy na jeviště a zdobnou oponu ovšem předčil úchvatný výhled na Pražský hrad, Petřín a Národní třídu, který se studentům otevřel z terasy obklopené trigami.


Po hodině plné české historie a výtvarného umění se studenti ocitli opět ve foyer s výhledem na slavnou kavárnu Slávii. Zda zasedli po prohlídce u kavárenských stolků, kam po divadelních představeních směřovala většina herců, skladatel Bedřich Smetana nebo režisér Jaroslav Kvapil, nevíme.Chcete studovat na české vysoké škole zcela zdarma?

Potřebujete k tomu jen dvě věci – naučit se česky a připravit se na přijímací zkoušky

S obojím Vám pomůžeme v našich přípravných programech ÚJOP

Přihlaste se včas!


Text: Petra Köppl

Foto: René Volfík


Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika