6. dubna 2024

Velikonoční svátky v Poděbradech: pomlázka, koleda i malovaná vejce

Ve studijním středisku Poděbrady si pravidelně připomínají české tradice, a tak i o Velikonocích se atmosféra výukových prostor mění ve sváteční. Naši studenti zažili program plný zajímavých aktivit a překvapení, které jim přiblížily české reálie.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Pomlázka, koleda i malovaná vejce

V dopoledních hodinách si skupinka studentů nacvičila s učitelkou češtiny Janou Macurovou tradiční velikonoční koledu Hody, hody do provody a pak se vydala do tříd, kde překvapovala své spolužáky. Tradiční koleda se totiž nemůže obejít bez pomlázky a ani zasloužené odměny, kterou studenti za svou odvahu dostali.

Odpolední program se soustředil do auly střediska, kde se tyto akce tradičně konají. Na studenty čekala kreativní tvorba – na stolech byly připraveny šablony s velikonočními motivy a různé ozdoby jako mašle, bambulky nebo malá vajíčka, které měli účastníci použít na ozdobení truhlíků, do kterých byla zaseto osení. Každá třída dostala také jedno velké vajíčko, na které měli studenti nakreslit, co symbolizuje jejich třídu, a navíc mohli zdobit podle své fantazie ještě devět malých vajíček. Kdo měl chuť, mohl si své ozdobené vajíčko pověsit na vrbu, což je další z tradičních velikonočních zvyklostí.

Studenti zaslouženě dostali sladkou odměnu

Po skončení tvůrčí části programu porota vyhodnotila nejhezčí výzdobu. Rozhodování bylo velmi těžké, protože se všem studentům výzdoba velmi povedla, ale nakonec bylo rozhodnuto:

1. místo – velkého čokoládového beránka vyhrála třída S1 (vládní stipendisté)

2. místo - středního cukrového beránka si odnesla třída S2 (stipendisté MŠMT)

3. místo – košík s velikonočními perníčky potěšil třídu C2 (program Complex)

„Největším překvapením však byla účast studentů z pražského střediska Krystal, kteří za svou milou návštěvu a zapojení do aktivit získali stejně jako třída C3 speciální ceny. Jsem ráda, že se naše aktivity studentům moc líbili,“ shrnuje úspěšné oslavy jejich organizátorka Ivana Štiková.

Foto a video: Ivana Štiková