U příležitosti oslav 50. let fungování ÚJOP v rámci Univerzity Karlovy jeho současná ředitelka PhDr. Dana Hůlková Nývltová, Ph.D. vyzpovídala významné pamětníky ústavu PhDr. Zdeňkou Ostmeyerovou, PhDr. Ladislavem Kaskou a Mgr. Jana Podroužkem. Bavili se společně o jejich životní cestě, pracovních milnících a osobních vzpomínkách.
Výuka v Hamru na Jezeře pro mne znamenala nádherné dva roky, byli jsme jako rodina. Po odborné stránce mě tam na druhou stranu čekal spíš šok, neboť za pět let na fakultě jsem nikdy nenarazila na češtinu jako cízí jazyk. Naštěstí se již učilo přímou metodou. Od roku 1963 byly odborné předměty pevně zakotveny do učebního plánu. Za celých 40 let jsem nešla na hodinu bez přípravy. Již tenkrát jsem přemýšlela, že je možné začít s výukou odborného předmětu už dříve a znalost jazyka i odborného předmětu se může rozvíjet zároveň.
Kvůli intenzivní těžbě uranu muselo dojít k přesunu studentů z Hamru do zámku Zahrádky. Studijní středisko Zahrádky se tímto stalo největším střediskem až do roku 1983, kdy vzniklo studijní středisko v Poděbradech.
V Praze se vyučovaly umělecké a společensko-vědní obory včetně studia bohemistů.
Mezi roky 1969 a 1970 sepsala dr. Ostmeyerová výroční zprávu: Metodika nácviku konspektování a práce z textem. Roku 1969 také vytvořila Úvodní kurz dějepisu, čímž se stala průkopnicí v metodě CLIL a češtiny pro specifické účely.
V roce 1983 se zúčastnila přednášky v Prachaticích a celostátní konference o výuce zahraničních studentů, kde byly hlavním tématem odborný jazyk, práce s neadaptovaným textem a příprava studentů na vysokoškolskou práci.
Při mé cestě jsem se naučila bulharsky, aniž bych studovala gramatiku. Poselství pro zahraniční studenty jazyků proto zní: „Mluvit, mluvit a nebát se situací, ve kterých jste odkázáni sami na sebe. Nezatěžovat se od začátku gramatikou."
Mám i ponaučení pro učitele zahraničních studentů: „Nenechte své studenty jako ztracené děti v lese. Jsou sami v cizí zemi. Musejí z učitele cítit také tu člověčinu."
1977 – Střediska fungovala pod rektorátem, pražské pracoviště se stalo metodickým centrem a bylo připojeno ke katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty.
1981 – Došlo ke znovusjednocení výuky na střediscích s metodickým centrem.
1989 – Přišla politická svoboda, na kterou ÚJOP musel reagovat pružně, neboť hlavní zaměření tj. výuka státem podporovaných zahraničních studentů s pádem komunismu skončilo. Vznikly tedy nové typy kurzů a začala tradice letních škol češtiny.
90. léta – PhDr. Ostmeyerová působila v akademickém senátu a jako zástupkyně ředitele ÚJOP pro studium.
2005 – PhDr. Ostmeyerová odešla do důchodu, ale dále spolupracuje s ÚJOP ve formě recenzování prací a také působí v Asociaci učitelů češtiny jako cizího jazyka.
Prošel jsem Teplice, pak Zahrádky, České Budějovice, Havanu na Kubě, Prahu a opět Kubu.
Hlavním úkolem bylo zachránit existenci ÚJOP na Univerzitě Karlově. Důležité bylo udržet unikátní know-how a přetavit ÚJOP pro úspěšné fungování na volném trhu. Zájem se generoval z arabských zemí, ze zemí bývalého Sovětského svazu, Latinské Ameriky, Asie atp.
Přípravné programy v angličtině začaly už po sametové revoluci. Souboj s konkurencí je vždy náročný, ale příprava na ÚJOP byla jednoznačně kvalitnější.
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 212 245 245
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika