• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

Bezmála 50 ukrajinských stipendistů ÚJOP úspěšně dokončilo rok příprav na další studium

V pátek 12. července skončily přípravné kurzy, které od října pořádal ÚJOP UK v Praze a Poděbradech v rámci stipendijního programu pro ukrajinské studenty. Pětačtyřicet nadějných mladých lidí tak dostalo šanci se navzdory těžké životní situaci vzdělat v oblasti českého jazyka i odborných předmětů, aby mohli úspěšně pokračovat ve studiu vysokých škol v České republice.

15. července 2024


Čeština pro neslyšící jako čeština pro cizince? Absolventky metodického kurzu SMEČ hodnotí jeho přínos pro svou praxi ve výuce neslyšících

Učit češtinu jako cizí nebo druhý jazyk není jednoduchá dovednost, vyžaduje zdaleka nejen talent, ale také hlavně znalosti v oblasti metodiky a didaktiky. Ty poskytuje ÚJOP UK v rámci svých metodických kurzů výuky češtiny jako cizího/druhého jazyka. Mezi absolventy najdeme současné i budoucí učitele češtiny. Kurz SMEČ absolvovaly i dvě středoškolské učitelky českého jazyka pro neslyšící . Jaký přínos v absolvování kurzu spatřovaly?

10. července 2024


Ukrajinští studenti Univerzity Karlovy mají příležitost se zlepšit v češtině v rámci stipendia

Studenti a freemoveři Univerzity Karlovy z Ukrajiny mají možnost využít letního stipendia ÚJOP UK. Díky němu se mohou zúčastnit Letní školy češtiny ÚJOP v Praze bezplatně. Dva nebo čtyři týdny v červenci a srpnu tak mohou intenzivně zdokonalovat český jazyk.

9. července 2024


Internacionalizace: nástroj podpory úspěšnosti nejen zahraničních studentů

Mezinárodní konferenci věnovanou problematice internacionalizace univerzit uspořádal Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy na zámku v Poděbradech. „Téma internacionalizace považuji za extrémně důležité, protože internacionalizace přináší novou kvalitu do českých vysokých škol i proto má ÚJOP UK velkou budoucnost,“ uvedla Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy.

28. června 2024


Slavnostní předávání certifikátů čekalo i na studenty češtiny ze studijního centra Voršilská

Ve čtvrtek 6. června se v kapli historické koleje Arnošta z Pardubic sešla stovka studentů, aby slavnostně obdrželi certifikáty za úspěšné absolvování kurzů češtiny. Ceremonie probíhala v příjemné atmosféře a s dobře artikulovanými projevy, aby mluvčím všichni ocenění rozuměli. Moderace se ujala statečně bez mikrofonu, což projevu dodalo autenticitu, vedoucí studijního střediska v Praze Mgr. Petra Landergott Kalvínská.

27. června 2024


Studenti z poděbradského střediska byli odměněni certifikáty, hudbou i přátelským rozloučením

Ve středu 5. června obdrželi studenti ze střediska Poděbrady certifikáty za úspěšné dokončení přípravných kurzů ÚJOP UK. Rozloučili se tak přímo na poděbradském zámku se školou, učiteli a spolužáky, se kterými strávili intenzivní studijní rok, v důstojné i dojemné atmosféře této jedinečné chvíle.

25. června 2024


ÚJOP UK na výroční konferenci českých škol v Severní Americe

V roce 2024 slaví Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy 50 let existence jako jedné ze součástí Univerzity Karlovy, ačkoli institucionální prehistorie je ještě o 20 let starší. Není to ale výročí jediné. Mezi ostatní kulatá výročí letošního roku patří také dvě týkající se metodické spolupráce a podpory českých škol v zahraniční, konkrétně 15 let spolupráce se spolkem České školy bez hranic a 10 podpory českých škol v Severní Americe.

11. června 2024


Studenti ÚJOP z centra Krystal slavnostně obdrželi certifikáty v duchu přátelství a vzpomínek

Ve středu 29. května se v Modré posluchárně Karolina sešlo přes sto studentů přípravných programů ÚJOP z centra Krystal. Ti teď po dvou semestrech, před kterými začala jejich cesta studiem v České republice inaugurací také v historické budově Univerzity Karlovy, své studium úspěšně dokončili. Ještě než se vydají na další cestu studijním životem, na slavnostním Graduatiu obdrželi zasloužený certifikát o úspěšném zakončení přípravného programu. Nejlepší studenti byli navíc i odměněni.

5. června 2024


Misí ÚJOP UK je podporovat mladé lidi z celého světa. Pomáháme ukrajinským studentům

Ústav jazykové přípravy Univerzity Karlovy nabízí stipendijním studentům široké spektrum výhod a možností pro přípravu na jejich zdárný start akademické kariéry. Od října 2023 do července 2024 se na studijním středisku Krystal připravuje 30 stipendistů, kteří využívají jedinečnou možnost času získat potřebné dovednosti a znalosti. Pro šestici studentů se podařilo navíc upravit studijní plán tak, aby si mohli splnit svůj sen studovat přírodní obory.

10. května 2024


Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny: poražená zůstala jen neznalost češtiny

V devátém ročníku soutěže překladů a prezentací ovládli kategorii překladů studenti Univerzity v Záhřebu, zatímco v soutěži prezentací i letos měli převahu studenti z Univerzity Karlovy. Soutěž proběhla v rámci Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny a zapojilo se do ní celkem 53 studentů ze 16 zemí z celého světa.

29. dubna 2024
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika