• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

29. dubna 2024

Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny: poražená zůstala jen neznalost češtiny

V devátém ročníku soutěže překladů a prezentací ovládli kategorii překladů studenti Univerzity v Záhřebu, zatímco v soutěži prezentací i letos měli převahu studenti z Univerzity Karlovy. Soutěž proběhla v rámci Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny a zapojilo se do ní celkem 53 studentů ze 16 zemí z celého světa.


HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1


Konferenci organizoval Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK) společně se Zastoupením Evropské komise v ČR ve dnech 25. a 26. dubna 2024. Akce se konala pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy profesorky Mileny Králíčkové.


Výuka češtiny je nejvýraznější oblastí, kterou se ÚJOP UK prezentuje, ať už se jedná o češtinu jako cizí jazyk, jako druhý jazyk, nebo češtinu pro specifické účely, zejména pro účely studia na vysoké škole. „Součástí mise ústavu je šíření češtiny, propojování a spolupráce v rámci oboru výuky češtiny pro nerodilé mluvčí a také propojování různých pracovišť a studujících, ať studují kdekoli na světě. Naše konference je platformou, kde mohou studenti a studentky češtiny poměřit své dovednosti, získat novou inspiraci a nové kontakty, leccos se naučit a použít češtinu v praxi,“ sdělila ředitelka ÚJOP Dana Hůlková Nývltová.


Účastníci překladatelské soutěže se letos museli popasovat se zdrojovým textem Společenský tanec zůstává součástí českého životního stylu, který pocházel z webu mediálního partnera Radio Prague International. Profesionální překladatelé Evropské komise hodnotili celkem dvacet šest zaslaných překladů soutěžního textu.


Mezinárodní porovnání dovedností studentů přinesla i soutěž 27 prezentací, do které se zapojil studenti z osmi států z celého světa. „Nesmírně si vážím, že jste udělali pro sebe a pro češtinu, jazyk, který studujete, více než vaši spolužáci a kamarádi. Věnovali jste přípravě a překladům svůj volný čas, museli jste se ještě něco naučit, dozvědět a to je velmi cenné,“ uvedla při udílení cen spoluorganizátorka Marie Poláčková.


Vítězem tematického kola se stala korejská studentka z Hankuk University of Foreign Studies Solhee Bae s prezentací Proč je těžké se učit česky a jak se snažím. Ramazan Mustafaiev, ukrajinský student Lékařské fakulty v Plzni, obsadil první místo v odborné soutěži s prezentací Flashcards jakožto efektivní studijní metoda.


Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR již od roku 2016. Skládá se ze dvou sekcí. První obsahuje soutěž prezentací zaměřených na zájmová nebo odborná témata a překladatelskou soutěž a druhou nesoutěžní tvoří odborné jazykové a překladatelské semináře a workshopy. Vítězové soutěže převzali spolu s diplomy jako ocenění tablety, čtečky a další drobné ceny.


Chcete studovat na české vysoké škole zcela zdarma?

Potřebujete k tomu jen dvě věci – naučit se česky a připravit se na přijímací zkoušky

S obojím Vám pomůžeme v našich přípravných programech ÚJOP

Přihlaste se včas!Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika