Hlavní ceny na Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny získaly v pátek 28. dubna v disciplíně překlad Kinga Stanaszek z Univerzity ve Varšavě a v disciplíně tematických a odborných prezentací Anhelina Fitsai z Ukrajiny a Maria Krośkiewicz z Univerzity ve Varšavě.
Slavnostní vyhlášení vítězů osmého ročníku Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny pořádané Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy společně se Zastoupením Evropské komise v České republice se konalo tradičně v Evropském domě.
Profesionální překladatelé Evropské komise letos hodnotili 26 zaslaných překladů textu o symfonické básni Vltava Bedřicha Smetany, který původně vznikl pro anglickojazyčné vysílání Českého rozhlasu – Radio Prague International. Do češtiny soutěžící překládali celkem z dvanácti jazyků.
Do finále soutěže tematických prezentačních dovedností postoupilo 12 studentů z osmi zemí, mezi kterými byla například i Jižní Korea nebo Ázerbájdžán. Vítězka tematického kola, Ukrajinka Anhelina Fitsai, porotu přesvědčila prezentací na téma Evoluce diktatury – fašismus. Maria Krośkiewicz z Varšavské univerzity získala nejvyšší ocenění za prezentaci Šelmy u nás.
„Jsem moc ráda, že jste se v této soutěži rozhodli ověřit vaše znalosti češtiny,“ přivítala ve zdravici rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková účastníky ze 16 bohemistických pracovišť z celého světa. V současné době studuje na univerzitě 50 000 studentů z nichž je 20 % zahraničních a rektorka ve svém projevu vyzvala přítomné soutěžící ke studiu na nejprestižnější univerzitě v České republice: „Bude mi dělat velkou radost, pokud se rodina zahraničních studentů, kteří studují na univerzitě v českém jazyce, bude rozrůstat,“ povzbudila studenty.
„Přestože letošní soutěžní text rozhodně nebyl jednoduchý, všichni soutěžící se s ním vypořádali velmi dobře. Význam textu ze svých jazyků přenesli do češtiny správně všichni, ti nejlepší za použití opravdu krásné češtiny,“ hodnotí výsledky konference Martin Stašek z Generálního ředitelství pro překlad Evropské komise.
„V dějinách naší univerzity je užívaný jazyk vždy propojen s historickou epochou. Její univerzitnost a mezinárodnost je implementovaná už v latinském názvu. Ačkoli je v současnosti i v českém prostředí angličtina jazykem internacionalizace, vaše přítomnost je důkazem významu češtiny a důležitosti a přínosu mnohojazyčnosti,“ uvedla při představení ústavu jeho ředitelka Dana Hůlková Nývltová.
Výsledky:
Soutěž překladů:
1. Kinga Stanaszek, Varšavská univerzita, Polsko
2. Borjana Trajčeva, Sofijská univerzita sv. Klimenta Ochridského, Bulharsko
3. Jan Golba, Lublaňská univerzita, Slovinsko
Tematické prezentace:
1.místo Anhelina Fitsai, Ukrajina, ÚJOP UK
2. místo UUlgeldi Kumarbekovna Tabyldieva, Kyrgyzstán, ÚJOP UK
3. místo Kinga Stanaszek, Varšavská univerzita, Polsko
Odborné prezentace:
1. místoMaria Krośkiewicz, Polsko, Varšavská univerzita, Polsko
2. místo Nodirjon Fatkullaev, Uzbekistán, ÚJOP UK
3. místo Olga Kasperek, Polsko, Varšavská univerzita, Polsko
Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR již od roku 2016. Skládá se ze dvou sekcí. První obsahuje soutěž prezentací zaměřených na zájmová nebo odborná témata a překladatelskou soutěž a druhou nesoutěžní tvoří odborné jazykové a překladatelské semináře a workshopy. Vítězové soutěže převzali spolu s diplomy jako ocenění tablety, čtečky a další drobné ceny.
Soutěž se koná pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy profesorky Mileny Králíčkové a ředitelky ÚJOP UK Dany Hůlkové Nývltové. Na letošní konferenci vystoupili s odbornými přednáškami např. ředitelka Muzea Bedřicha Smetany Mgr. Sandra Bergmannová, Ph.D, Mgr. MgA. Martin Stašek z Evropské komise nebo Mgr. Petra Jirásková z Metodického a odborného centra ÚJOP UK.
Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.
Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 411 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 420 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 224 090 210 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 224 990 451 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 224 990 451
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika