• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

2. května 2023

Nejvyšší ocenění na Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny získali studující z Polska a Ukrajiny

Hlavní ceny na Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny získaly v pátek 28. dubna v disciplíně překlad Kinga Stanaszek z Univerzity ve Varšavě a v disciplíně tematických a odborných prezentací Anhelina Fitsai z Ukrajiny a Maria Krośkiewicz z Univerzity ve Varšavě.Slavnostní vyhlášení vítězů osmého ročníku Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny pořádané Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy společně se Zastoupením Evropské komise v České republice se konalo tradičně v Evropském domě.Profesionální překladatelé Evropské komise letos hodnotili 26 zaslaných překladů textu o symfonické básni Vltava Bedřicha Smetany, který původně vznikl pro anglickojazyčné vysílání Českého rozhlasu – Radio Prague International. Do češtiny soutěžící překládali celkem z dvanácti jazyků.Do finále soutěže tematických prezentačních dovedností postoupilo 12 studentů z osmi zemí, mezi kterými byla například i Jižní Korea nebo Ázerbájdžán. Vítězka tematického kola, Ukrajinka Anhelina Fitsai, porotu přesvědčila prezentací na téma Evoluce diktatury – fašismus.  Maria Krośkiewicz z Varšavské univerzity získala nejvyšší ocenění za prezentaci Šelmy u nás.„Jsem moc ráda, že jste se v této soutěži rozhodli ověřit vaše znalosti češtiny,“ přivítala ve zdravici rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková účastníky ze 16 bohemistických pracovišť z celého světa. V současné době studuje na univerzitě 50 000 studentů z nichž je 20 % zahraničních a rektorka ve svém projevu vyzvala přítomné soutěžící ke studiu na nejprestižnější univerzitě v České republice: „Bude mi dělat velkou radost, pokud se rodina zahraničních studentů, kteří studují na univerzitě v českém jazyce, bude rozrůstat,“ povzbudila studenty.„Přestože letošní soutěžní text rozhodně nebyl jednoduchý, všichni soutěžící se s ním vypořádali velmi dobře. Význam textu ze svých jazyků přenesli do češtiny správně všichni, ti nejlepší za použití opravdu krásné češtiny,“ hodnotí výsledky konference Martin Stašek z Generálního ředitelství pro překlad Evropské komise.„V dějinách naší univerzity je užívaný jazyk vždy propojen s historickou epochou. Její univerzitnost a mezinárodnost je implementovaná už v latinském názvu. Ačkoli je v současnosti i v českém prostředí angličtina jazykem internacionalizace, vaše přítomnost je důkazem významu češtiny a důležitosti a přínosu mnohojazyčnosti,“ uvedla při představení ústavu jeho ředitelka Dana Hůlková Nývltová.

 

Výsledky:

Soutěž překladů:

1. Kinga Stanaszek, Varšavská univerzita, Polsko      

2. Borjana Trajčeva, Sofijská univerzita sv. Klimenta Ochridského, Bulharsko

3. Jan Golba, Lublaňská univerzita, Slovinsko


Tematické prezentace:

1.místo Anhelina Fitsai, Ukrajina, ÚJOP UK

2. místo UUlgeldi Kumarbekovna Tabyldieva, Kyrgyzstán, ÚJOP UK

3. místo Kinga Stanaszek, Varšavská univerzita, Polsko


Odborné prezentace:

1. místoMaria Krośkiewicz, Polsko, Varšavská univerzita, Polsko

2. místo Nodirjon Fatkullaev, Uzbekistán, ÚJOP UK

3. místo Olga Kasperek, Polsko, Varšavská univerzita, PolskoMezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR již od roku 2016. Skládá se ze dvou sekcí. První obsahuje soutěž prezentací zaměřených na zájmová nebo odborná témata a překladatelskou soutěž a druhou nesoutěžní tvoří odborné jazykové a překladatelské semináře a workshopy. Vítězové soutěže převzali spolu s diplomy jako ocenění tablety, čtečky a další drobné ceny.


Soutěž se koná pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy profesorky Mileny Králíčkové a  ředitelky ÚJOP UK Dany Hůlkové Nývltové. Na letošní konferenci vystoupili s odbornými přednáškami např. ředitelka Muzea Bedřicha Smetany Mgr. Sandra Bergmannová, Ph.D,  Mgr. MgA. Martin Stašek z Evropské komise nebo Mgr. Petra Jirásková z Metodického a odborného centra ÚJOP UK.


Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

Přihlaste se včas!


Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika