14. března 2023

Vyzkoušejte si prezentovat nebo překládat v naší soutěži

Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice pořádá již osmý ročník Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny jako cizího jazyka. Akce se uskuteční 27. a 28. dubna 2023 a záštitu nad ní převzala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK DO SOUTĚŽE JE 24. BŘEZNA. PŘIHLASTE SE!

K účasti na konferenci jsou zváni studenti češtiny jako cizího jazyka, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Soutěž má dvě sekce: prezentační a překladatelskou. V kategorii prezentace budou mít účastníci možnost přednést desetiminutovou prezentaci na zvolené téma v češtině před porotou složenou z jazykových odborníků a zkušených mluvčích. Prezentace bude hodnocena na základě schopnosti účastníka odpovídat na otázky, přednesu a obsahu. V překladatelské soutěži dostanou účastníci text ve svém rodném jazyce a budou mít za úkol přeložit jej do češtiny v určitém časovém limitu. Překlady bude hodnotit porota složená z profesionálních překladatelů a poskytne jim zpětnou vazbu. Překladatelské kategorie se mohou zúčastnit studenti se znalostí češtiny na úrovni B1 nebo vyšší.

Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

Účastníky musí do soutěže přihlásit jejich učitelé nebo zástupci školy. Školních kol se může zúčastnit libovolný počet účastníků, ale každá instituce může do mezinárodního kola přihlásit maximálně tři prezentace a tři překlady.

Akce je vynikající příležitostí pro studenty češtiny jako cizího jazyka předvést své dovednosti, poučit se od odborníků v oboru a navázat kontaty. Vítězové soutěže získají elektronické čtečky, bezdrátová sluchátka, slovníky nebo poukázky do knihkupectví.

Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR již od roku 2016. V loňském sedmém ročníku profesionální překladatelé Evropské komise vyhodnotili téměř tři desítky zaslaných překladů soutěžního textu, který pocházel z pera Filipa Noubela. Šéfredaktor portálu Global Voices se v něm věnoval historii televizního pořadu Večerníček. Do češtiny soutěžící překládali celkem z dvanácti jazyků. Mezinárodní porovnání dovedností studentů přinesla i soutěž 17 prezentací, do které se zapojil studenti ze šesti evropských zemí a několika mimoevropských.

24. 3. 2023

uzávěrka přihlášek

do 14. 4. 2023

upřesnění jmen konkrétních soutěžících, název prezentací, zařazení