• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

22. prosince 2022

Poslední hodina češtiny: hrášek, vánočka a emoce

Za okny učebny je sněhová nadílka, celá republika je ochromena ledovkou, ale ve třídě nechybí ani jeden student. Všichni se přišli rozloučit s oblíbenou lektorkou. Kateřina Švehlová předstupuje před třídu a vítá ukrajinské studenty na poslední předvánoční hodině kurzu češtiny. Její hlas se trochu třese dojetím, ale jakmile se rozsvítí interaktivní tabule, rozjasní se hlas a profesionální tón je zpět.Na obrazovce se střídají obrázky ingrediencí bramborového salátu, a tak z jednotlivých lavic se postupně ozývá mrkev, celer, petržel a okurka, jen hrášek a řízek dělají trochu problémy s výslovností. Kateřina studentům vysvětluje, že její rodina do salátu strouhá ještě jedno jablko a že složení štědrovečerní přílohy má tisíce variant.Když se všichni studenti vystřídají v odpovědích, je čas na nejzábavnější část hodiny. Studenti si vytahují mobily a načítají QR kód na oblíbený kvíz. Ve třídě se rozprostře napjaté ticho, to občas přeruší mumlání studentů, kteří si předčítají otázku, tu si povzdychnou nebo syknou nadávku, že označili něco špatně. Po chvilce je test hotový a Kateřina komentuje procenta správných odpovědí jednotlivých otázek. Jediná stoprocentní úspěšnost je u odpovědi na otázku, co studenti uvidí na Štědrý den, když nebudou celý den jíst. Zdá se, že reklama na Kofolu je úspěšná nejen na zvyšování prodeje, ale i povědomí o českých tradicích.

Praktická hodina výuky utekla jako voda a nastalo slavnostní předávání certifikátů za absolvování Neintenzivního kurzu češtiny jako cizího jazyka. „Byli jste výborná třída, a proto si všichni zasloužíte certifikát. Musím se přiznat, že i já jsem se toho mnoho od vás naučila a doufám, že se budeme setkávat i v budoucnu,“ pochválila své studenty lektorka, která si připravila pro každého i sladkou odměnu – plátek vlastnoručně upečené vánočky.
„Jazyk je nejdůležitější nástroj integrace do společnosti a rád bych poděkoval za všechny ukrajinské uprchlíky za kvalitní výuku,“ pronesl Vasyl při předávání dárku za třídu. Bývalý zástupce ředitele továrny na sportovní zboží, který pracuje nyní jako skladník, udělal Kateřině velkou radost. Jeho děkovný projev byl bez jediné chyby.


Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

Přihlaste se včas!


Neintenzivní kurzy češtiny jako cizího jazyka se konají s podporou Nadace J&T a pomohly více jak 200 ukrajinským uprchlíkům.


Text: Petra Köppl

Foto: Martin MalýSdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika