21. ledna 2024

Radost, slzy a dojetí: jazykové certifikáty otevírají studentům nové příležitosti

Co spojuje studenty z Vietnamu, Koreje, Thajska, Japonska, Chile, Austrálie a Ameriky? Láska k češtině a společně absolvovaný intenzivní kurz jazyka v zimním semestru. Skoro pět měsíců den co den se úspěšně zdokonalovalo ve studijním středisku Voršilská v centru Prahy více než 160 studentů z 36 zemí z celého světa.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Udílení certifikátů proběhlo ve studijním středisku Voršilská

I proto se na udílení certifikátů v prostorách bývalé kaple ve čtvrtek 18. ledna mluvilo jen česky. Úspěšné studenty přivítala jménem vedení pražského studijního střediska metodička Jana Veselá. „Studovali jste, četli české knížky, poslouchali jste češtinu, psali české texty a taky mluvili česky. Věřím, že mi budete rozumět, protože všichni máte minimálně úroveň A1,“ zahájila svůj proslov.

Výuku češtiny následně přirovnala k počítačové hře, která se hraje ve velkém domě a kde studenti musí v každém patře překonat všechny nástrahy. V jednotlivých místnostech se totiž skrývají konjugace, deklinace, prepozice, prefixy a kondicionály, které musí přemoci, aby mohli postoupit do další úrovně hry.

„Hráli jste každý den od pondělí do pátku, ale nebyli jste sami, po boku vám stáli vaše učitelky a vaše učitelé, kteří vám podávali záchrannou ruku, abyste neustále rychle postupovali dopředu. Když jste prošli všechny místnosti, tak za posledními dveřmi na vás čekalo nebezpečné zvíře – závěrečná zkouška z češtiny. Naprostá většina prošla a někteří mají šanci ještě zítra při opravné zkoušce, takže se těším, že se brzy sejdeme v další úrovni hry v letním semestru,“ zakončila optimisticky Jana Veselá.

Studentka si našla nové skvělé kamarády a objevila českou kuchyni

Ve třídě Evy Novákové se sešli studenti ze čtyř kontinentů a mezi oceněné posluchače patřila i americká studentka Anna Rose Šedivý. Ta za třídu děkovala vyučující a pochválila nejen jazykový kurz, kde si našla nové skvělé kamarády, se kterými chodí každý den na obědy do menzy, ale i českou kuchyni. Kromě češtiny totiž studenti objevovali i místní gastronomii a jejich nejoblíbenějším jídlem se jednoznačně stal smažený sýr.

„Klobouk dolů před naší učitelkou Janou,“ řekl Anton Litvin a smekl. Poděkoval jménem třídy celému týmu střediska za možnost půjčovat si knihy a cédéčka, za výuku fonetiky a také za jedinečnou možnost podílet se před Vánocemi na výstavě a vánočním koncertu v Emauzích.

Klobouk dolů před naší učitelkou Janou.

Od září se učil česky i Chou Chien Hung a závěrečné poděkování v novém jazyku zvládl na jedničku. „Nejprve jsme měli z češtiny strach, ale díky skvělým pedagogům jsme vše zvládli,“ dodal a doplnil tak řadu pozitivních hodnocení pedagogů, kteří rovněž nešetřili chválou.

„Celou dobu u nás byla moc příjemná a přátelská atmosféra, studenti byli pracovití a chtěla bych jim poděkovat, že udělali tak viditelný pokrok,“ poděkovala svým studentům pedagožka Jitka Dřevojánková a předala jim certifikáty. Jana Rodrová zase popřála studentům, aby se jim tady žilo dobře a byli úspěšní v dalším studiu nebo práci.

Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

Video a foto: Eva Kořínková