Ačkoliv pracuje jako ekonomka v mezinárodní firmě, rozhodla se Libuše Adamczyková zapojit do výuky ukrajinských uprchlíků, aby jim pomohla lépe se začlenit do české společnosti. Kontaktovala organizaci v Roztokách, kde sama žije, a pak jednoho dne stála ve třídě před 15 studenty. Tak vypadal začátek její výuky češtiny pro cizince.
Libuše AdamczykováUčení je pro Libuši nový koníček, na který si ráda vyhrazuje čas, protože jí dává smysl. Jak přiznává, dovede si představit, že v penzi bude sedět v kavárně s cizinci a učit je česky, protože díky nové zkušenosti pochopila, že neznalost jazyka vnímají jako překážku integrace nejen uprchlíci, ale i její kolegové z mezinárodní firmy. I oni cítí, že pokud se snaží domluvit česky, cítí se lépe a okolí na ně také mnohem lépe reaguje a jejich snahu oceňuje.
„Přestože se mi to na začátku zdálo obtížné, postupem času jsem se stala jistější. Některé gramatické jevy mi připomněly mé vlastní zkušenosti s učením se cizích jazyků, což mi pomohlo je lépe předat studentům. Také jsem se naučila při přípravě hodiny používat manuál učebnice a vlastně jsem byla překvapena, jak různorodé a zajímavé aktivity můžeme ve výuce využít,“ dodává Libuše.
Libuše se často učila společně se studenty, protože i pro ni jsou některé jevy z pohledu cizince úplně nové a složité. Je zvyklá je vnímat očima rodilého mluvčího, tedy často automaticky a intuitivně. Teď zjišťuje, že v češtině existuje spousta pravidel a učí se, jak tato pravidla vysvětlit a předat svým studentkám. I když se připravovala, někdy ji dotazy zvídavých Ukrajinek zaskočily. „Nebylo to na začátku úplně jednoduché, ale zjistila jsem, že méně je více. Už jsem v těchto situacích jistější, a když se studenti zeptají na něco, na co nejsem připravená, řeknu jim, že si to do příště nastuduji,“ komentuje své pokroky.
Protože si čím dál více uvědomovala, že se chce, a hlavně potřebuje dozvědět více o učitelství češtiny pro cizince, nakonec se rozhodla pro Dvousemestrální zdokonalovací kurz pořádaný Metodickým a odborným centrem na ÚJOP UK, jehož absolventkou (z ročníku 2012/2013) je i koordinátorka roztockých dobrovolnických kurzů. Kromě této pozitivní reference ji zaujala i délka a náplň kurzu, ve kterém je možné získat opravdu ucelený soubor znalostí, navštívit výuku, setkávat se s kolegy různých zaměření a zkušeností a samozřejmě také získat na konci certifikát s hlavičkou Univerzity Karlovy.
Díky kurzu si mimo jiné uvědomila, jak nesprávné měla představy o učitelské přípravě na vyučování: „Zdá se to jednoduché, ale příprava a praktická realizace vyžadují určitou komplexnost plánování hodiny, a hlavně věnování pozornosti aktivitám na jejím začátku,“ zdůraznila: „Nejde o odškrtávání látky, ale motivaci studentů a jejich účasti v hodině, aby se nepřetěžovali, ale přesto se naučili. Těší mě, když se studenty společně vytváříme příjemné inspirativní prostředí.“
Co konkrétně Libuši překvapilo během její výukové praxe i během kurzu můžete vidět na slidu z její závěrečné prezentace.
Ing. Libuše Adamczyková pracuje jako ekonomka v mezinárodní firmě. Když začala cítit, že ji práce již tolik nenaplňuje a začíná být vyhořelá, napadlo ji zapojit se do dobrovolnických aktivit pro ukrajinské uprchlíky. Bez jakýchkoli pedagogických zkušeností začala učit skupinu Ukrajinců češitnu. Jejím záměrem bylo, aby se uprchlíci cítili dobře a alespoň na chvíli zapomněli na hrůzy války. Nakonec se jí učení stalo novým koníčkem a chce v něm pokračovat i v budoucnu. |
|
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 411 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 224 990 420 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 224 090 210 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 224 990 451 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 224 990 451
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika