14. dubna 2023

Studenti si užili Velikonoce na poděbradském zámku

Velikonoce, jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, se slaví po celém světě. I když jsou především křesťanským svátkem, stávají se stále více svátkem pro všechny lidi bez ohledu na náboženství. Na poděbradském zámku si studenti užili předčasnou oslavu Velikonoc.

„Během dne měla více než stovka studentů možnost ochutnat tradiční české velikonoční pochoutky, jako jsou beránek, jidáš, mazanec, linecké cukroví a mnoho dalších sladkých dobrot, které připravily pedagožky v domácích „cukrárnách“,“ vysvětluje koncept programu jeho organizátorka Jana Nováková, která připravila harmonogram celého dne a proměnila interiér zámku velikonoční výzdobou.

Pletly se pomlázky, zdobila a malovala se vajíčka, a trénovaly se koledy. Všechna výtvarná díla, která vytvořili studenti byla následně vystavena na velikonoční bříze. Velikonoce jsou nejen pro děti příležitostí ke hře a zábavě. Tradiční velikonoční aktivity jako je hledání vajíček, která se skrývají v trávě, keřích nebo dokonce v domě proto doplňovaly soutěže, v nichž každý chtěl uspět a získat lákavé ceny.

Velikonoční soutěže v Poděbraech

1. pletení pomlázky - všichni studenti si vyzkoušeli, jak se plete pomlázka a následně vybrali nejhezčí.

2. vyfukování a malování vajíček - třída měla přidělená vajíčka, která se pokusila vyfouknout a pak namalovat, do soutěže se zapojila všechna vajíčka

3. trénovaní koledy - studenti se seřadili a předávali si text koledy jako v "tiché poště" a poslední v řadě text napsal. Porota pak vše vyhodnotila a přiřadila body.

Vítězné třídy dostaly za odměnu beránka, kterého si společně snědly.

Foto: ÚJOP UK Poděbrady