• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

3. dubna 2023

Kterak Jožin z bažin Benceho do Prahy přivedl

Jednoho dne si Bence Bolla na webové stránce Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti všiml upozornění, že bylo zahájeno výběrové řízení do programů Erasmus+ a studenti mohou posílat přihlášky. Rozhodl se vyzkoušet si své znalosti bohemisty a zažádal o stáž na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy, kde už téměř rok pod taktovkou Metodického a odborného centra působí. Jeho program je velmi pestrý a získává díky němu nejen možnost slyšet dennodenně živou češtinu, ale také vyzkoušet si různé pozice a činnosti v rámci univerzitního pracoviště. S maďarským pedagogem jsme si povídali nejen o motivaci, proč se učit česky.



Vybral jste si pro svoji stáž ÚJOP úplně náhodně?

Když jsem se rozhodoval po ukončení studia pro dobrovolnou desetiměsíční stipendijní stáž v rámci projektu ERASMUS, už jsem znal na ÚJOP UK několik lidí. V rámci Mezinárodní konference studentů češtiny jsem třikrát soutěžil v Překladatelské soutěži, dokonce i on-line během pandemie covidu. Byla to pro mě velmi obohacující zkušenost a měl jsem velké štěstí, že první člověk, se kterým jsem se na ÚJOPu mohl seznámit, byla paní Marie Poláčková. Musím zdůraznit, že paní Poláčková opravdu hodně, hodně přispěla k tomu, že jsem si vybral právě ÚJOP UK.



Proč jste se rozhodl pro studium bohemistiky?

Úplně náhodou jsem na internetu našel písničku Jožin z bažin a nějak jsem si tu písničku tak oblíbil, že jsem se začal zajímat o samotný jazyk. Původně jsem samozřejmě vůbec nevěděl, o co jde, jen se mi moc líbila melodie a také pohyby Iva Pešáka ve videoklipu. Pak jsem zjistil, že je z nějakého důvodu písnička známá i v Maďarsku, a dokonce existuje více maďarských verzí na YouTubu s docela dobrým maďarským překladem. V maďarštině se Jožin jmenuje Joži Báči, to znamená stařec nebo pan Jožin i

strýček Jožin.


Ještě na střední škole jsem se naučil několik užitečných frází v češtině a ke svým osmnáctým narozeninám jsem si přál začít se učit česky pravidelně. Rodiče mi domluvili soukromou učitelkou v Budapešti, a tím se vlastně rozhodla moje budoucí kariéra – vystudoval jsem bohemistiku v Budapešti. V bakalářském stupni to byl obor slavistika a v navazujícím magisterském studiu jsem se věnoval už jen českému jazyku a literatuře. Pro magisterskou práci jsem si zvolil jazykovědné téma a zabýval se frazeologismy v asi nejznámějším románu Karla Poláčka „Bylo nás pět“.



Jožin z bažin byl i tématem vaší prezentace v překladatelské soutěži ÚJOP…

Vysvětloval jsem, proč jsem se jako Maďar začal učit česky a popsal jsem dlouhý příběh o panu Mládkovi a písničce. Následně se stal zázrak a paní Poláčková mi zařídila osobní setkání a rozhovor s Ivanem Mládkem, který mi jako dárek přinesl všechna svá dosud natočená a podepsaná cédéčka.


Překvapilo vás během dosavadního pobytu v Čechách nějaké slovo?

Zaujalo mě jedno slovo z reklamy ve výkladu, kde se o nějakém pití mluví jako o Chřipkobijci, protože zabíjí chřipku a takové hraní se slovy mám moc rád.


Studujete češtinu na evropské univerzitě?

Přijeďte na stáž na Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy!

Vyzkoušejte si pestrou práci v rámci univerzity.
Zlepšete svoji češtinu, žijte jako Češi.

Napište nám na moc@ujop.cuni.cz.



Text: Petra Köppl


Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika