8. března 2023

Česko je pro kazašské studenty nejpopulárnější stát pro studium

Stovky zájemců se těsnaly u stánku Ústavu jazykové a odborné přípravy při prezentačním turné po Kazachstánu. Velký zájem o naše přípravné kurzy na Begin Edu Fair v Astaně a Almatě potvrdily výsledky průzkumu Evropské komise, podle kterého je pro kazašské studenty nejpopulárnějším státem světa pro studium Česko.

Velvyslanec České republiky v Astaně Rudolf Hykl společně s náměstkem ministra zahraničních věcí Kazachstánu Romanem Vasilenkem během jednání při příležitosti 30. výročí diplomatických styků obou zemí zmínili nejen rozvíjející se spolupráci v obchodně-ekonomické oblasti, ale dotkli se i problematiky školství. Za velmi pozitivní a v evropském kontextu unikátní považuje náměstek minstra zahraničních věcí Vasilenko vysoký počet kazašských studentů v ČR.

Studenti vyšších ročníků středních škol a jejichrodiče měli největší zájem o přípravu na technické a lékařské obory a současně se ujišťovali, že studium v češtině je na veřejných vysokých školách opravdu bezplatné.

„Ano, v Česku můžete studovat bezplatně, pokud studujete v českém jazyce na veřejné vysoké škole. S námi se česky naučíte. Kazašští studenti patří mezi nejpočetnější skupinu zahraničních účastníků našich přípravných kurzů. Většina volí program COMPLEX a naučí se jazyk na úroveň B2/C1,“ tyto věty naše kolegyně a kolega opakovali tak často, že se jim v noci nezdálo o ničem jiném.

Od února je možné v Kazachstánu složit naši certifikovanou zkoušku z českého jazyka a získat certifikát, který umožní přijetí na přípravný program FAST. Historicky první zkouška v této republice ukázala, že místní učitelé češtiny často nedoceňují potřebný rozsah výuky, potřebný pro dosažení úrovně B1.

Naše kurzy jsou velkým bonusem pro studenty mířící na české univerzity tím, že kombinují výuku češtiny s přípravou na přijímací zkoušky a navíc pomoc s vyřízením některých byrokratických záležitostí.

PŘIHLASTE SE NA KURZY!

Další možnosti setkání se zástupci ÚJOP UK:

Kazachstán - Aktau a Atyrau: 15. a 16. 03. 2023

Begin Offline Edu Fair Hanoi: 01.04. 2023, 14.00–18.00 (UTC+7)