28. února 2023

Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka oslavila 20 let existence

Oslavy dvacátého výročí založení Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka odstartovala slavnostní konference, která se konala 18. února v prostorách smíchovského Impact Hubu. Sympozium odborné zájmové organizace učitelů na všech stupních a typech škol i mimoškolských vzdělávacích zařízení bylo současně jubilejním 80. setkáním.

Slavnostního uvítání účastníků se ujala předsedkyně výboru asociace Marie Poláčková a připomněla, že sdružení bylo založena z podnětu Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v roce 2003. „Od svého vzniku poskytuje asociace metodickou i odbornou podporu učitelům češtiny jako cizího jazyka, ale zároveň je i místem přátelských setkání," uvedla.

Na její vystoupení navázala ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy Dana Hůlková Nývltová, která vyjádřila potěšení z otevřenosti asociace všem učitelům i odborníkům z oboru češtiny jako cizího jazyka. „Jsem ráda, že jsem byla jako zakládající členka u toho, když Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka vznikala, a jsem o to raději, že mohu být u toho, kdy slaví na svém 80. setkání 20. leté výročí. Na prvním setkání tehdy padl od kohosi i nápad, že by členy asociace mohli být pouze zaměstnanci ÚJOP UK. Jsem ráda, že tomu tak není a že asociace představuje velikou pestrost a spolupráci, kterou jako instituce velmi rádi podporujeme,“ vyzdvihla ředitelka ústavu.

Naučíme vás, jak učit!

Aktivně podporujeme učitele češtiny.

Nabízíme metodickou výuku od celoročních kurzů po semináře a workshopy na míru.

S námi si rozšíříte a doplníte své znalosti v oblasti metodiky a didaktiky češtiny jako cizího jazyka.

Zatímco dopolední program byl věnován dvěma panelovým diskusím, během odpolední části probíhalo pět specializovaných workshopů. Diskusi Perspektivy výuky češtiny moderovala vedoucí Metodického a odborného centra ÚJOP UK Petra Jirásková a zaměřila se na probíhající i očekávané změny v důsledku rozšiřování on-line výuky, enormního množství cizinců na území ČR vlivem ukrajinské krize i budoucnost metod výuky češtiny a cizích jazyků jako takových. Navazující panel Specifika zkoušek z češtiny pro cizince probíhal pod vedením místopředsedy asociace Pavlem Pečeným.

V průběhu konference si účastnici mohli zakoupit u stánků učební materiály nebo si prohlédnout prezentace například Fonetického ústavu a Ústavu bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, nevládní neziskové organizace META podporující cizince v rovném přístupu ke vzdělání nebo spolku Moje česká škola, který provozuje portál pro rodiče a učitele dětí českých krajanů.

Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka

byla založena v roce 2003 a sdružuje v současné době více než 300 aktivních členů. Asociace měla první roky sídlo ve středisku ÚJOP v Hloubětíně, momentálně jí ústav poskytuje prostory ve středisku Krystal. Podporuje aktivní a pravidelnou výměnu zkušeností z výukové praxe, napomáhá metodickému rozvoji a dalšímu vzdělávání učitelů češtiny pro cizince a umožňuje jim setkávat se a sdílet radosti i problémy, které jejich práce přináší.

Foto: René Volfík, AUČCJ