1. listopadu 2022

Halloween v Poděbradech

V mlze, která by se dala krájet, uprostřed zámecké zahrady v Poděbradech desítky studentů zapáleně usilují o vítězství v souboji o nejlepší vydlabanou dýni. Pravidla soutěže se zdají být jednoduchá vytvořit během časového limitu nejstrašidelnější dýni.

První úskalí začíná u výběru dýní, v řadě jich čekají tři desítky a každá má jinou velikost a tvar. Na první pohled je vidět, kdo se ze studentů připravil. Obhlíží je, zkoumají a pak neomylně sahají po vhodném tvaru pro zamýšlený projekt. Váhavcům a pozdě příchozím nezbývá než vymyslet projekt podle tvaru dýně, která na ně zůstala.

Na každou studijní skupinu čeká jeden stůl, dvě dýně, dva nože a jedna hodina kreativní týmové spolupráce. Studenti vytahují mobily, kam si uložili předvybrané vzory a snaží se překreslit na oranžovou plochu zuby, šrámy. Přichází další komplikace – fixy na povrchu dýně sklouzávají, propisky se těžce mažou a je potřeba zapojit kreativitu na řešení nečekaných situací. Je ale vidět, že v rámci třídy dokonale funguje spolupráce a pokud si studenti neví rady, rychle hledají pomoc na YouTube.

Zdálo by se, že skupina budoucích mediků bude postupovat nejrychleji, ale překvapivě v přípravách vítězí ekonomové. Nebojácně překonávají zábrany a zabodávají ostří nože do oranžové masy. Když se většině podaří odstranit vrchní část dýně práce už pokračují rychleji.

Do smrákajícího chladné podvečeru duní z oken sálu speciální výběr halloweenských hitů a odvážné letně laděné kostýmy postupně mizí pod přibývajícími vrstvami teplého oblečení. Zůstává jen neohrožený anděl s čertovskými křídly a svatozáří, ale i jemu, když mluví jde pára od úst.

V této fázi dlabání se začínají viditelně odlišovat přístupy, japonští studenti při vyndávání vláken a semínek používají igelitové pytlíky, aby nemuseli sahat rukou do dýně, u dalších stolů se studenti snaží využívat lžíce, ale nakonec všichni skončí u osvědčené metody a strčí ruku s menším nebo větším odporem do dýně a odstraňují vnitřek. Pak už bez problému společně pokračují ve vyřezávání detailů a spravedlivě se střídají při chirurgických zákrocích. Soutěžní tempo pravidelně přerušuje rychlá dokumentace tvorby nebo skupinové selfie s dýní.

Půl hodiny před vypršením limitu se už na soutěžním stole šklebí prvních šest dýní. S ubývajícím časem přibývá v sále studentů, kteří se pohupují v rytmu písniček a nenápadně hodnotí výtvory svých konkurentů z ostatních studijních skupin. Poklidnou zábavu přeruší hlas oznamující konec soutěže a poslední soutěžící kvapně umísťují své dýně k cedulce s názvem jejich studijní skupiny.

Napětí stoupá, před stolem s dýněmi popochází pedagogové a hodnotí výtvory. Tu obdivují invence, tu kritizují umístění cigarety v téměř bezzubých ústech dýně, tu se zamýšlí, zda použití svíčky ve sklenici s pavučinou byl promyšlený záměr. Studenti je nejprve sledují, ale pak se jejich pozornost přesune k vedlejším stolům, kde  pro ně vedení střediska připravilo ochutnávku domácích koláčů a jiných laskomin.

Vedoucí střediska Martin Melcer si bere mikrofon a vyhlašuje výsledky. Vítězem letošní akce se stala ekonomická studijní skupina E2, kterou následují technici ze skupiny T3. Bronzovou příčku pak učitelé udělili všem zbývajícím studijním skupinám. Sladká odměna tedy nemine nikoho.

Sacharidy po náročné soutěži udělaly dobře všem a následují klání o nejlepší halloweenský kostým hodnotí nejprve studenti aplausem a následovně dojde i na vyhodnocení pedagogů. Preference se liší a odměněno je tam celkem šest kostýmů.