5. října 2022

Rektorka přivítala ukrajinské freemovery

U příležitosti zahájení akademického roku se 3. října ve Velké aule Karolina setkala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková se zástupci ukrajinských freemoverů, které jsme během letních měsíců připravovali ke studiu. Do intenzivních jazykových kurzů češtiny nastoupilo na 250 freemoverů z válkou postižené Ukrajiny z téměř všech sedmnácti fakult Univerzity Karlovy.

Studijní středisko Praha, vedené Petrou Landergott Kalvínskou, vytvořilo během krátké doby pro ukrajinské freemovery speciální výuku na míru podle typu fakulty a programu. „Jsem moc ráda, že se Ústav jazykové a odborné přípravy od začátku letošního roku velmi silně zapojil do pomoci Ukrajině a otevřel své učebny i srdce právě vám, kteří jste k nám přišli,“ uvedla na úvod setkání rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Ve svém projevu rektorka vyjádřila velkou radost z úspěšného studia češtiny ukrajinských freemoverů, jež dokládají výsledky přijímacího řízení do studijních programů. Zdůraznila, že Univerzita Karlova se snaží pomoci Ukrajině nejen vzděláváním studentů, ale přijala také na své fakulty ukrajinské akademičky a akademiky a podařilo se jí společně se čtyřmi ukrajinskými univerzitami iniciovat vznik tzv. Eastern Partnership University Cluster, do kterého přizvala univerzity v Heidelbergu, Miláně, Varšavě, Kolíně a ve Vídni.

„Jsem šťastná, že teď už můžeme mluvit jen česky, protože jste se učili opravdu intenzivně,“ pochválila ukrajinské studenty i práci lektorů kurzů ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy Dana Hůlková Nývltová. „Pomáháme tím, co umíme nejlépe: my vás učíme češtinu a kolegové z fakult vás povedou dále, abyste mohli vystudovat a tím jste pomohli své zemi.“ Během slavnostní části setkání ocenily rektorka univerzity spolu s ředitelkou ústavu jedenáct nejlepších studentů.

Foto: René Volfík, ÚJOP UK

Projev rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové

Milé kolegyně a milý kolegové, vážená paní ředitelko ÚJOPu,

je mi ctí a radostí, že se tady v našem historickém Karolinu můžeme setkat. Jsem moc ráda, že se Ústav jazykové a odborné přípravy od začátku letošního roku velmi silně zapojil do pomoci Ukrajině a otevřel své učebny a často i srdce právě vám, kteří jste k nám přišli do České republiky. Mám velkou radost z vašich studijních úspěchů, sledovala jsem bedlivě přijímací řízení do studijních programů a mám dobrý pocit z čísel, které byly za úspěšným přijetím na celou řadou fakult Univerzity Karlovy. Každý váš příběh je jedinečný a pro mne osobně hodně znamená. Jsem šťastná, že i Univerzita Karlova mohla otevřít své dveře a srdce a dovolte mě vás tímto aktem přivítat na univerzitě.

Kromě pomoci, která se směřuje ke studentům, bych byla ráda, aby se vědělo, že se snažíme pomoci i akademičkám a akademikům, kteří přichází z Ukrajiny a v současné době z nich většina již působí na většině našich sedmnácti fakult. Jsme i ve spojení se čtyřmi z ukrajinských univerzit, se kterými se snažíme zahájit spolupráci přímo na místě. Tedy tak, aby naše týmy, které máme spolupracovaly s ukrajinskou univerzitou, která třeba někdy potřebuje pomoc se vzděláváním nebo zjistila, že chce navázat nové výzkumné aktivity. Konkrétně se jedná o Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka v Kyjevě, Lvovskou univerzitu, Užhorodskou národní univerzitu a univerzitou v Dnipru. Jsou to univerzity, se kterými jsme ve velmi aktivním spojení a s rektory se často videokonferenčně propojujeme. Práve pro tyto univerzity jsme vytvořili tzv. Eastern Partnership University Cluster a do spolupráce jsme přizvali ještě univerzity v Heidelberku, Miláně, Varšavě, Kolíně a ve Vídni. Jsme rádi, že můžeme pomáhat ukrajinským univerzitám, chceme ukázat, že jsme na jejich straně.

Chtěla bych vám na závěr mého proslovu popřát, aby se vám na Univerzitě Karlově dobře studovalo, abyste všechny zkušenosti, dovednosti a znalosti, které se zde naučíte a načerpáte, mohli použít. Moc bych si přála, abyste na vaše dny na Univerzitě Karlově přesto vše, co se děje u vás doma, vzpomínali s hřejivým pocitem u srdce. Moc vám držím palce a moc vám přeji, abyste se mohli vrátit domů, do země, která bude osvobozená a bude součástí Evropy. Přeji vám, ale i vašim rodinám a všem, kteří zůstali doma, hodně zdraví a sil a abyste se mohli shledat. Budu se těšit, že se budeme společně potkávat, tak jak se potkávám s akademickou obcí Univerzity Karlovy.