• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

15. srpna 2022

Český jazyk studují Japonci i Ukrajinci


Plynulá čeština znějící při závěrečných proslovech studentů Letní školy by zmátla každého diváka. Více jak 80 studentů 16 národností svým přednesem dokázalo, že absolvování intenzivního kurzu češtiny bylo úspěšné a osvědčení o absolvování intenzivního kurzu češtiny přebírají zaslouženě.


Letní škola Čeština a česká kultura byla letos trochu jiná než obvykle. Konala se ve spolupráci s Univerzitou v Chicagu a zapojily se do ní i ukrajinské ženy, jejichž výuku českého jazyka podpořila Nadace. Účastnili se jí studenti z Japonska, ale i Spojených států amerických nebo Koreje. Mezinárodní účastnici pracovali v šesti skupinách, které si pro závěrečnou slavnost připravily speciální vystoupení – od vědomostního kvízu po zpěv a prezentaci vzpomínek na průběh kurzu.


Studenti vysoce hodnotili obsah kurzů, lektory, kteří připravovali hodiny na míru a propojovali reálie učebnic a skutečné informace o životě v České republice. Během svého vystoupení uvedli: „Děkujeme za kreativní, zajímavé lekce, za to, že jste nám vštěpovala lásku k češtině,“ nebo „Lekce češtiny jsou těžké, ale se staly se nejlepším zážitkem léta.“ Vzpomínali i na úsměvné chvíle programu: „Škola pro nás připravila loď, sto metrů po vyjetí jsme zjistili, že jsme zapomněli Tomáše. Kapitán otočil loď a Tomáš nastoupil. Dostali jsme české jídlo a viděli jsme Prahu z jiného úhlu.“

Každý z více jak 80 studentů má jiné důvody pro studium češtiny, zatímco Šárka z Chicaga, se učí kvůli rodině, protože její maminka je z Prahy, Bela z Koreje studuje jazyk už tři roky, protože by chtěla pracovat v Praze na velvyslanectví jako úřednice. Díky podpoře Nadace JT se letos mohly Letní školy účastnit i tři desítky Ukrajinců.


Právě jejich vystoupení na závěrečném předávání certifikátů bylo velmi spontánní a dojemné: „Děkujeme, za pochopení a přátelský přístup. Děkujeme, že se můžeme seznamovat s vaší kulturou, že jste nás přijali do bezpečí, že jste přijali i naše děti do škol a školek,“ uvedla jedna z absolventek kurzu češtiny pro ukrajinské uprchlíky. Těžké loučení s oblíbenou lektorkou ukrajinských studentek nakonec zachránil dort, který jedna z nich upekla.


„Program kurzu FLAS letos poprvé proběhl v obměněné formě – kombinaci programů Letní školy v Poděbradech a Praze. Mezi nejoblíbenější části kurzu patří historické bloky poválečných moderních dějin zaměřené na sametovou revoluci, které pořádáme ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů,“ říká Šárka Vašíčková, koordinátorka Summer FLAS Prague.


„Kurz byl moc dobře organizovaný a doufám, že se brzy vrátím zpátky do Prahy,“ hodnotil spokojený Ryan z Baltimoru.


Foto: René Volfík, ÚJOP UK

Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika