Ve středu 11. a ve čtvrtek 12. září se konal 3. ročník mezinárodní konference zaměřené na výuku jazyků na lékařských fakultách. Tato jedinečná akce pořádaná tento rok 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy je jedinou specificky orientovanou konferencí na toto téma v České republice. Letošní ročník opět nabídl bohatý program zabývající se současnou odbornou diskuzí a trendy i problémy ve výuce jazyků na lékařských fakultách. V novém kampusu 2. lékařské fakulty v Motole se o své zkušenosti z výuky jazyků podělili i zástupci ÚJOP UK.
„Setkání k otázkám výuky jazyků na lékařských fakultách se účastníme pravidelně již od roku 2018, kdy proběhl první ročník této mezinárodní konference,” říká o akci zástupkyně ředitelky pro studium ÚJOP Barbora Štindlová. „Jeden z našich klíčových programů se zaměřuje na jazykovou a oborovou přípravu studentů, kteří cílí na studium na některé z našich lékařských fakult, a zároveň také realizujeme Zkoušku z češtiny pro účely přijímacího řízení na lékařské fakulty UK. Je tedy přirozené, že pečlivě sledujeme vývoj a nové trendy ve výuce na lékařských fakultách. Letošní konference, kterou pořádal Ústav jazyků 2. LF UK, byla v tomto směru velmi přínosná a nabídla nám mnoho inspirativních podnětů.”
Desítky přednášek i workshopů byly i letos velmi pestré. Příspěvek vedení ÚJOP UK, zastoupeného ředitelkou ústavu Danou Hůlkovou Nývltovou a Barborou Štindlovou, s názvem „(Jak) pracovat se systémem jazyka v rámci češtiny pro specifické účely?“ vyvolal mezi účastníky bohatou diskuzi a otevřel řadu témat pro další spolupráci.
Druhým příspěvkem ÚJOP byla prezentace výstupů projektu NPO provedená zástupkyněmi Výzkumného a testovacího centra ÚJOP Vladimírou Pechovou a Gabrielou Šnaidaufovou. Nazvaná „Česky od A do C, jak na trénink produktivních dovedností mluvení a psaní a jejich posouzení z hlediska úrovně podle SERRJ” přinesla široce využitelné poznatky podstatné pro ověřování jazykových znalostí.
Speciálními tématy letošní mezinárodní konference Výuka jazyků na lékařských fakultách III byla umělá inteligence a její využití při výuce jazyků na LF, mapování lékařské češtiny v průběhu času, které podtrhlo historickou i současnou roli ÚJOP, funkce interkulturní komunikace v medicíně či inovativní vyučovací přístupy ve výuce latinské lékařské terminologie. Konference se zaměřila i na metodologii prezenčního i online testování, otázky plánování, realizace a evaluace kurzů jazyka pro specifické účely, tvorbu výukových materiálů včetně e-learningu, organizaci jazykové výuky na jednotlivých pracovištích i na aktuální otázky a výzvy v jazykové výuce na LF.
Potřebujete k tomu jen dvě věci – naučit se česky a připravit se na přijímací zkoušky
S obojím Vám pomůžeme v našich přípravných programech ÚJOP
Přihlaste se včas!
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 212 245 245
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika