4. září 2024

Pomoc ukrajinským studentům s přípravou na vysoké školy od ÚJOP UK pokračuje

Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK) chce nadále pomáhat studentům zasaženým válkou na Ukrajině, proto i letos plánuje realizaci přípravného programu pro ty z nich, kteří úspěšně dokončili středoškolské vzdělání a chtějí pokračovat ve studiu vybraného českého vysokoškolského programu. Příležitost bezplatně se připravit na studium na veřejných vysokých školách v ČR s ÚJOP UK může získat díky finanční podpoře MŠMT, které program vyhlašuje, až 50 mladých lidí z řad ukrajinských uprchlíků.

V uplynulém akademickém roce se přípravných programů ÚJOP UK v Poděbradech a v  Praze v  rámci tohoto stipendia zúčastnilo pětačtyřicet nadějných studentů z  Ukrajiny, kteří teď mohou své dovednosti nadále rozvíjet na vysokých školách v  České republice. Kromě dotace na celý přípravný program obdrželi ukrajinští uchazeči z dotace MŠMT navíc i měsíční stipendium určené k pokrytí části životních nákladů během studia, které zahrnují třeba ubytování. Vzhledem k úspěšnosti a smysluplnosti tohoto projektu se připravujeme na to, abychom ho mohli uskutečnit i v letošním roce.

Pokud ÚJOP UK dotaci MŠMT získá, budou studenti přípravné kurzy absolvovat v místě podle jimi vybraného zaměření. Ti se zájmem o humanitní obory a přírodní vědy dostanou možnost studovat ve studijním středisku ÚJOP v Praze, programy s technicko-ekonomickým zaměřením budou vyučovány ve středisku v Poděbradech

„Mám velkou radost z toho, že i tento akademický rok pracujeme na tom, abychom mohli připravovat studentky a studenty z Ukrajiny a věřím, že navážeme na jejich podporu s našimi přípravnými programy,“ říká ředitelka ÚJOP UK Dana Hůlková Nývltová. „Jsem přesvědčená, že jim roční studium u nás otevře dveře k jejich vysněnému vysokoškolskému oboru a výuka v češtině pro ně bude cestou k dalšímu vzdělávání a úspěšné kariéře, protože získat znalost jazyka a dosáhnout vzdělání je velká šance a výhoda.“

Desetiměsíční přípravný program zaměřený na češtinu, který stipendium ukrajinským studentům poskytne, zahrnuje celkem šest set šedesát vyučovacích hodin. Studenti v rámci něj absolvují výuku českého jazyka a k tomu základy oborových předmětů dle zvoleného zaměření. Prakticky se bude jednat o přednášky, semináře a studijní zadání s nenahraditelnou osobní zpětnou vazbou od lektorů i pravidelné individuální konzultace s nimi. Součástí programu budou i základní učebnice a jiné studijní materiály včetně licence platforem potřebných ke studiu MS Teams a Moodle. Zájemci se mohou registrovat do 15.9. zde.

ÚJOP UK kromě toho pro Ukrajince nabízí zdarma i krátkodobé kurzy češtiny Čeština je klíč, realizované s dotační podporou MV ČR. „ÚJOP mi poskytl skvělou a bezplatnou možnost studovat češtinu na nejlepších jazykových kurzech v Praze,“ popisuje jedna z letošních absolventek úspěšného letního kurzu, Roksolana z Ukrajiny. „Jsem ohromena kvalitou výuky, profesionálními lektory, zajímavou metodologií a skutečným zaměřením na rozvoj jazykových dovedností,“ upřesňuje. Nyní je vypsáno několik dalších kurzů a další se v nabídce ještě objeví.