Učit češtinu je pro středoškolské pedagogy běžná praxe, ale jak se vyrovnávají s novou pozicí učitele češtiny jako cizího jazyka? Jindřich Foltas se na Gymnáziu v Bílovci stará o žáky s odlišným mateřským jazykem a dlouho hledal kurz, který by mu pomohl najít odpovědi na jeho otázky. Ten pravý našel na Ústavu jazykové a odborné přípravy.
Jindřich nikdy nepředpokládal, že by jako češtinář učil cizince češtinu, ale vše změnila válka na Ukrajině a rostoucí počet žáků s odlišným mateřským jazykem na škole. Téměř nevyužitý internát nedaleko školy se proměnil v ubytovnu pro ukrajinské uprchlíky a pedagogové nejprve začali pomáhat obětem války tím, že je po večerech učili základní české fráze. Jak postupně přibývali ukrajinští studenti ve třídách, pustili se učitelé nad rámec svého úvazku do výuky češtiny pro zahraniční gymnazisty.
Jindřich, vystudovaný učitel češtiny, při přípravě na hodiny zjistil, že je pohled na češtinu očima cizince úplně jiný a že musí svůj dosavadní přístup k výkladu látky změnit. „Potřeboval jsem se dovědět, jak mám postupovat, jak nejlépe učit, ale nikde v okolí jsem nemohl najít kurz s potřebným rozsahem a obsahem. Na Univerzitě Karlově jsem si dříve rozšiřoval pedagogické vzdělání v dějepise, speciální pedagogice a společenských vědách, takže jsem nakonec opět zamířil do Prahy,“ popisuje češtinář. Velkou podporu pro své snahy má Jindřich v řediteli gymnázia, který mu vyšel vstříc a upravil rozvrh tak, aby mohl jednou za 14 dní navštěvovat Dvousemestrální metodický kurz k výuce češtiny jako cizího jazyka (ZKUČ).
A co nadchlo v kurzu Jindřicha nejvíce? Signální gramatika v podání Barbory Štindlové, ale jak nám prozradil, líbily se mu všechny přednášky, které se týkaly gramatiky, a vynikající byla i prakticky orientovaná přednáška Martina Proška, ředitele Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.
„Vy jste tu všichni tak energičtí, že i kdyby člověk chtěl, neusne tu. V životě jsem se ještě nesetkal s takovým nasazením, jaké předvedla paní Malá.“
Inspirativní je podle Jindřicha skutečnost, že se na kurzu setkávají učitelé češtináři, zkušení učitelé češtiny pro cizince i nezkušení dobrovolníci, a přesto se díky zvolené koncepci vyváženého podílu teoretické a praktické výuky všichni dostanou ke slovu a každý si odnáší svoji část inspirace a nových znalostí. „Vy jste tu všichni tak energičtí, že i kdyby člověk chtěl, neusne tu. V životě jsem se ještě nesetkal s takovým nasazením, jaké předvedla paní Malá,“ shrnul své dojmy z výuky Jindřich.
Mgr. Jindřich Foltas působí na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci, kde vyučuje češtinu, dějepis, hudební výchovu a společenské vědy. Vykonává rovněž funkci výchovného poradce a speciálního pedagoga a nad rámec svého úvazku se každý týden věnuje vietnamské žákyni, která má tři hodiny výuky češtiny jako cizího jazyka navíc. Připravuje také ukrajinské studenty na zkoušku z češtiny úrovně B1. |
|
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 212 245 245
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika