Oslavy dvacátého výročí založení Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka odstartovala slavnostní konference, která se konala 18. února v prostorách smíchovského Impact Hubu. Sympozium odborné zájmové organizace učitelů na všech stupních a typech škol i mimoškolských vzdělávacích zařízení bylo současně jubilejním 80. setkáním.
Slavnostního uvítání účastníků se ujala předsedkyně výboru asociace Marie Poláčková a připomněla, že sdružení bylo založena z podnětu Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v roce 2003. „Od svého vzniku poskytuje asociace metodickou i odbornou podporu učitelům češtiny jako cizího jazyka, ale zároveň je i místem přátelských setkání," uvedla.
Na její vystoupení navázala ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy Dana Hůlková Nývltová, která vyjádřila potěšení z otevřenosti asociace všem učitelům i odborníkům z oboru češtiny jako cizího jazyka. „Jsem ráda, že jsem byla jako zakládající členka u toho, když Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka vznikala, a jsem o to raději, že mohu být u toho, kdy slaví na svém 80. setkání 20. leté výročí. Na prvním setkání tehdy padl od kohosi i nápad, že by členy asociace mohli být pouze zaměstnanci ÚJOP UK. Jsem ráda, že tomu tak není a že asociace představuje velikou pestrost a spolupráci, kterou jako instituce velmi rádi podporujeme,“ vyzdvihla ředitelka ústavu.
Aktivně podporujeme učitele češtiny.
Nabízíme metodickou výuku od celoročních kurzů po semináře a workshopy na míru.
S námi si rozšíříte a doplníte své znalosti v oblasti metodiky a didaktiky češtiny jako cizího jazyka.
Zatímco dopolední program byl věnován dvěma panelovým diskusím, během odpolední části probíhalo pět specializovaných workshopů. Diskusi Perspektivy výuky češtiny moderovala vedoucí Metodického a odborného centra ÚJOP UK Petra Jirásková a zaměřila se na probíhající i očekávané změny v důsledku rozšiřování on-line výuky, enormního množství cizinců na území ČR vlivem ukrajinské krize i budoucnost metod výuky češtiny a cizích jazyků jako takových. Navazující panel Specifika zkoušek z češtiny pro cizince probíhal pod vedením místopředsedy asociace Pavlem Pečeným.
V průběhu konference si účastnici mohli zakoupit u stánků učební materiály nebo si prohlédnout prezentace například Fonetického ústavu a Ústavu bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, nevládní neziskové organizace META podporující cizince v rovném přístupu ke vzdělání nebo spolku Moje česká škola, který provozuje portál pro rodiče a učitele dětí českých krajanů.
Foto: René Volfík, AUČCJ
Text: Petra Köppl
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 212 245 245
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika