Emauzský klášter je architektonický klenot, ve kterém se pojí po staletí historie se slovanskou kulturou. Není tedy divu, že právě v této nezaměnitelné dominantě Prahy se pravidelně v adventní době koná hudební matiné studentů češtiny z Ústavu pro odbornou a jazykovou přípravu. Letošní 28. ročník zaplnil refektář kláštera do posledního místa.
„V dnešní uspěchané době tak trochu zapomínáme na smysl adventu, byla to doba klidu, rozjímání, meditace, smíření a zklidnění. Přejeme si, abyste se i vy zastavili a zapomněli na svoje starosti i českou gramatiku, otevřeli svá srdce hudbě a věnovali vzpomínku i těm, kteří nemají to štěstí, aby prožívali vánoční čas v klidu a míru,“ zahájila organizátorka hudebního vystoupení studentů Marie Poláčková.
Téměř dvacítka studentů z jedenácti zemí si pro posluchače připravila pestrou škálu vystoupení, kterou uváděla dvojice jejich spolužáků z Ukrajiny a Francie. Blok klasické hudby zahájila Sonatina pro klarinet a klavír Bohuslava Martinů v podání Hou Long Fang a Nikity Stěpaněnka, Valentyn Horodetskyi si zvolil pro vystoupení Chopinovo Nocturno 15 a student HAMU Johannesen Fonsdal Bergur z Faerských ostrovů skladbu pro kontrabas Serge Koussevitzkého.
Tóny klasiky vystřídalo pásmo anglických písní od Stevie Wondera, Stephena Sancheze a rockové skupiny Nickelback v podání Varvary Ivanovny, Nguyen Ngoc Anh a bělorusko-ukrajinské trojice Konstantsina Sviatlichny, Vitalije Dzhereleika a klavíristky Valeriyi Prakapenko. Tanečním představením navázala nizozemská studentka z Poděbrad Larissa Osarieme Bobby-Ekhuase. Ta si vybrala jako hudební doprovod pro svůj tanec hit roku 2020, a to píseň Jerusalema vytvořenou průkopníkem stylu „Balobedu“ Masterem KG.
Z Jižní Afriky se hudební produkce přenesla na Ukrajinu. Jednu z nejúspěšnějších písniček populární ukrajinské skupiny The Hardkiss, která nedávno koncertovala v Praze, prezentovala dvojice Kateryna Pryzhbylo a Pavlo Sytnyk. Písní Bude mezi námi Volodymyra Ivasiuka navázala vítězka pěveckého Grand Prix v Kyjevě Snizhana Haideichuk a pásmo ukrajinských písniček zakončilo duo Kateryna Pryzhbylo a Maiia Shyvakova.
Zpět do světa klasické hudby posluchače převedlo podání Beethovenovy Měsíční sonáty Jakuba Kohlmayera, koncert pro lesní roh Richarda Strausse Kanami Nagamuna a německého skladatele Carla Alberta Löschhorna v podání Valeryii Prakapenky. Velký potlesk vzbudila skladba Let čmeláka Rimského-Korsakova provedená klarinetistkou Hou Long Fangy a skladba Asturias od Isaaca Albenize, kterou na klavír zahrál Rodrigo Paris Arranz.
„Scházíme se zde v adventním čase, advent je období očekávání dobrých zpráv a i navzdory vnějším okolnostem je to období vnitřní radosti. Mám radost, že se nám podařilo pozvat účinkující ze všech míst, kde učíme, tedy nejen z Voršilské, ale i z našich přípravných programů v Krystalu a Poděbradech. Je fascinující, jak jsou studenti češtiny nadaní,“ uvedla před závěrečným zpěvem tradičních českých koled ředitelka Dana Hůlková-Nývltová.
V ambitu Emauz se konala výstava výtvarných děl studentů češtiny.
Autor: Petra Köppl
Foto: René Volfík
Obecný kontakt: ujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke studiu v kurzech: studujop@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 +420 778 754 481 Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt: praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce pro občanství: obcanstvi@ujop.cuni.cz +420 212 245 245 Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO: vtc@ujop.cuni.cz +420 212 245 245
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
Sledujte nás
Ústav jazykové a odborné přípravy
Univerzity Karlovy
Vratislavova 29/10
128 00 Praha 2
Česká republika