1. listopadu 2023

Halloween jako arteterapie

Slunečné podzimní pondělní dopoledne se proměnilo v pošmourné sychravé odpoledne, kdy každý by nejraději byl zalezlý doma a díval se z okna na plískanici. Nečekaná změna počasí, podle všech předpovědí mělo být celé pondělí slunečno, navodila správnou atmosféru na jednu z nejoblíbenějších studentských akcí – halloweenskou soutěž v dlabání dýní a maškarní.

Ve studeném větru se z ocelového nebe snášelo na zahradu poděbradského zámku žlutočervené listí. Poslední vlídný záchvěv přírody barevností překryl hrozivá dýňová strašidla, všude přítomné netopýry, pavouky a kostlivce narušovalo pravidelné bubnování padajících kaštanů. Všem přítomným studentům bylo jasné, že léto dnes definitivně prohrálo a blíží se období zimního temna, blíží se svátek, kteří už Keltové uctívali jako den, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Hrůzostrašné výjevy se pak odehrávaly u jednotlivých stolečků, kde ležely bezmocné dýně plně odevzdané uměleckým záměrům. Na neposkvrněných bílých ubrusech pokrytých původně jen hlavami a nákresy budoucích operací se s postupujícím časem náčrtky nořily pod nahromaděné vnitřnosti dýní. Tu se s milimetrovou přesností upravovaly ostrým nožem tvary očí, onde s precizností vlastní japonským kuchařům odpadávaly od ostří přesně geometricky tvarované kousky oranžové masy z dýně. To vše probíhalo pod odborným dozorem třídních pedagogů.

Odvážlivci, kterým se podařilo proniknout do hlavního sálu kolem kostry s čarodějnickým kloboukem, byli odměněni sladkým a slaným občerstvením. V oranžovém přítmí pak odborná komise vyhodnotila umělecké projekty a masky a následoval divoký rej na hudbu.