• Aktuálně na ÚJOP UK

Aktuálně na ÚJOP UK

27. září 2023

Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská: Cesta do střední Evropy

V prostorách Kampusu Hybernská se 26. září 2023 konal již šestý ročník festivalu Evropský den jazyků. Letošní ročník se zaměřil na jazyky střední Evropy. Na akci spolupořádalo Zastoupení Evropské komise v České republice speak-dating, v němž si mohli zájemci zkusit bleskové konverzace s profesionálními lektory jazyků Evropské unie.


Návštěvníci speak-datingu měli možnost vyzkoušet si pět z nabízených dvaceti osmi jazyků. Ihned po otevření prostor se u stolečků začaly tvořit fronty žádostivých účastníků, kteří trpělivě čekali, až přesýpací hodiny ukončí časový úsek vymezený jejich předchůdcům. Zahraniční návštěvníci mířili také ke stolečku Ústavu jazykové a odborné přípravy UK, u kterého si mohli v pětiminutových lekcích vyzkoušet češtinu pro cizince.


„Měli jsme tu takový mix úrovní,“ prozradily lektorky Nikola Popperová a Eva Nováková. „Přišla k nám slečna, které byla v Praze pouze jeden den, ale když odcházela, uměla napočítat do deseti. Přišli i pokročilejší zájemci, kteří mluvili krásně česky a jenom jsme si spíše povídali.“


HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1


A co byl pro většinu přítomných největší oříšek? Jako jeden z úkolů si pro účastníky připravily bohemistky obrázky se substantivy, které se pojí se slovesem mít, a jak se ukázalo, největší problém návštěvníkům působilo spojení mít rýmu. Zaručenou pozitivní reakci u studentů budilo i slovo, kterému se v létě nikdo nevyhne, a tím bylo zmrzlina.


Velké překvapení čekalo na lektorku Popperovou, protože se mezi návštěvníky objevil i její bývalý student z Itálie. Francescovi se loňský ročník speak-datingu Evropského dne jazyků líbil natolik, že i když již nebydlí v Praze, přijel letos kvůli této akci. „Nikolu moc dobře znám, byla to moje první učitelka češtiny a dnes jsem se díky ní naučil spoustu názvů zvířat.“


Velmi spokojený byl s rychlokurzem češtiny i Stefan z Německa, který se o akci dočetl na internetu a rozhodl se, že vyzkouší něco nového. Plynnou češtinou vysvětlil, že nyní žije v Čechách a chce pracovat jako učitel němčiny, takže ho z profesního hlediska na speak-datingu zajímala i metoda, kterou je veden. Letošní novinkou byl díky zapojení Zastoupení Evropské komise i Jazykový hospodský kvíz, který v podvečer prověřil znalosti účastníků nejen v oblasti jazyků střední Evropy.


Evropský den jazyků, slavený 26. září, vznikl z iniciativy Rady Evropy v roce 2001. Jeho cílem je podporovat výuku cizích jazyků a zároveň pečovat o jazykovou diverzitu a mezikulturní soužití. Kromě velkých vzdělávacích akcí po celé Evropě se tento den konají i menší projekty škol a školních tříd. Výuka češtiny jako cizího jazyka je naší základní specializací, které se věnujeme přes 70 let. Jsme jediné pracoviště v ČR s certifikací ALTE pro mezinárodně uznávané zkoušky z češtiny jako cizího jazyka.


Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

Přihlaste se včas!


Foto: ©Evropská komise/Ondřej Besperát.

Text: Petra Köppl
Sdílet na:  
Zeptejte se nás
Kontakty

Obecný kontakt:
ujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 411

Dotazy ke studiu v kurzech:
studujop@ujop.cuni.cz
+420 224 990 420
+420 778 754 481

Dotazy ke zkoušce pro trvalý pobyt:
praha.trvalypobyt@ujop.cuni.cz
+420 224 090 210

Dotazy ke zkoušce pro občanství:
obcanstvi@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451

Dotazy ke zkoušce CCE, ke zkoušce pro LF a zkouškám NANEČISTO:
vtc@ujop.cuni.cz
+420 224 990 451


IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4


Sledujte nás


Jak k nám


Ústav jazykové a odborné přípravy

Univerzity Karlovy

Vratislavova 29/10

128 00 Praha 2

Česká republika