2. června 2023

Zakončení akademického roku: společná cesta končí, ale snaha zdokonalit češtinu nikoli

V úterý 30. května se na oslavě ukončení akademického roku v Modré posluchárně Karolina sešlo téměř 200 studentů z 20 různých zemí světa, kteří díky kurzům a své píli překonali nástrahy češtiny. Úsilí rozumět druhým, pochopit kulturu, najít společnou řeč ve smyslu názorovém i jazykovém, spojuje studenty a pedagogy Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

V emocemi naplněné Modré posluchárně zahájila závěrečný ceremoniál vedoucí Studijního centra Praha Petra Landergott Kalvínská. „Chtěla bych vám, našim studentům, pogratulovat za vaše celoroční pilné studium, poděkovat bych chtěla i celému týmu, který se na zajištění vašeho studia podílel, ať již více, či méně viditelně,“ uvedla před zaplněným auditoriem.

Uplynulý akademický rok 2022–2023 byl pro Studijní středisko Praha nezvykle rušný. V rámci kurzů jazykové a odborné přípravy se v Krystalu připravovalo šest tříd humanitního a sedm medicínského a přírodovědného zaměření. Díky podpoře nadace The Kellner Family Foundation bylo mezi nimi i 45 ukrajinských studentů, kteří uprchli před válečným konfliktem ve své zemi.

Jen málokdo z nás může být tak pyšný a říci, že se mu za posledních devět měsíců podařilo zvládnout něco podobně obtížného, jako se povedlo oceněným studentům. Po náročné přípravě většinu z nich zatím navíc nečeká zasloužený odpočinek a prázdniny, protože podstupují další náročnou zkoušku – přijímací řízení na vysoké školy. Tradice té nejstarší, Univerzity Karlovy, studentům připomněl slavnostní nástup vedení ústavu a pedagogů za zvuků studentské hymny Gaudeamus igitur.

Všem pedagogům, studijním referentkám i kolegům v zázemí poděkovala za elán a energii osobně ředitelka a předala jim malý dárek. Bouřlivý potlesk studentů pro všechny obdarovávané byl ovšem největší odměnou.

Vzájemné setkávání a interakce rozvíjí znalosti studentů, ale každý den se od svých studentů učí něco nového i pedagogové, zdůraznila v proslovu ředitelka ÚJOP UK Dana Hůlková Nývltová. Válka na Ukrajině, energetická krize i inflace zasáhly významným způsobem do života většiny studentů a jak podotkla: „pozitivním faktem je, že se nám všem daří je zvládat a překonávat.“ Díky velkorysé pomoci nadace The Kellner Family Foundation v klidu studovalo v kurzech 45 ukrajinských studentů, jejichž znalosti po ukončení vysokoškolského studia bude Ukrajina při poválečné obnově potřebovat.

Účastníci obdrželi certifikát, a navíc byli oceněni nejlepší studenti a studenti vybraní jejich třídními pedagogy z každé třídy.

Student/ka s nejlepším výsledkem zkoušky

Třída a třídní účitel

Jméno studenta