3. února 2023

Den Čechů v zahraničí

Věděli jste, že 4. února je Dnem Čechů žijících v zahraničí? I když je tento svátek neoficiální, toto datum vybrali sami krajané. 4. únor 1628 je dnem, kdy Jan Amos Komenský opustil svou vlast.

Mimo Česko žije cca 2,5 milionu Čechů. Více než polovina z nich jsou občané USA. Velké komunity jsou také v Kanadě a Argentině. V Evropě žijí krajané ve Velké Británii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii a samozřejmě na Slovensku. Silné vazby na Českou republiku podporují komunity v Chorvatsku, Rumunsku a na Ukrajině. V posledním desetiletí dosáhl počet českých škol v zahraničí stovky, i když ještě nedávno jich bylo jen pár.

Myšlenkou nového svátku je posílit spojení České republiky s lidmi, jejichž předkové Česko opustili, a podpořit jejich touhu zachovat český jazyk a českou kulturu tam, kde nyní žijí.

Letní kurz češtiny pro krajany

Univerzita Karlova rovněž přispívá k posilování kulturních a jazykových vazeb Čechů žijících v zahraničí s jejich vlastí. K tomu slouží náš Letní kurz češtiny pro krajany, který umožňuje krajanům naučit se jazyk svých předků nebo upevnit a rozvinout svou znalost češtiny a strávit čas v obklopení českou kulturou.

Studenty a studentky čeká interaktivní výuka jazyků, inspirativní workshopy a přednášky, zábavné výlety a samozřejmě přátelské večery s hudbou, tancem a tradiční českou kuchyní.

Kurz českého jazyka pro krajany se tradičně koná v lázeňském městě Poděbrady. Poděbrady se nacházejí asi hodinu jízdy od pražského letiště, jedná se o malebné lázeňské město s kolonádou, parky, restauracemi a velkou možností kulturního a společenského vyžití. Kurz se koná v srdci Poděbrad, na zámku ze 14. století, jehož součástí je i velká zahrada, ve které se odehrává řada odpoledních a večerních akcí programu. Pro studenty nabízíme také ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Letní kurz češtiny pro krajany si můžete zaplatit ze svého nebo využít stipendia vlády ČR v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví

PŘIHLASTE SE JEŠTĚ DNES!