22. prosince 2022

Na Krystalu oslavili Vánoce koledami, videi i recitací

Studenti ročních přípravných programů z centra Krystal se na vánoční besídku 21. prosince připravili svědomitě. Vánoční atmosféru v zaplněné posluchárně si připomněli koledami i remakem vánočního filmu Krampus.

„Za Ústav jazykové a odborné přípravy vám přeji hodně zdraví, klid, šťastnou cestu domů a trochu času pro školu,“ přivítala studenty vedoucí studijního střediska Praha Petra Landergott Kalvínská. „Těším se, že uvidím, co umíte a co jste si pro nás připravili.“

Projekci zahájilo čtyřminutové video třídy MS2, která shrnula první semestr na Krystalu a zakončila je vánočními pozdravy. Co se stane, když všichni odjíždějí a zapomenou na Krystalu kamarádku? Třída HS2 se inspirovala motivy populárního filmu Sám doma a natočila vtipné video Sama na Krystalu. Pásmo krátkých videí přerušila třída MS1 živým vstupem – klasikou od Karla Gotta Naše první Vánoce. Jen stěží by člověk našel větší změnu stylu, jakou přineslo video třídy HS1 video s názvem Kesha na parkovišti. Došlo tak na slova autora publikace Českej rap Ladislava Zemana, že: „buď to posloucháš, zajímáš se a pak tomu rozumíš, anebo jsi prostě mimo.“ Mimo je i postava Jakuba z videa třídy HF4. Tedy mimo je ve klipu Dobrodružství Jakuba jen tak dlouho, dokud se nenaučí češtinu, protože možnost komunikovat v novém jazyce mu promění svět k nepoznání.

Za kulturní dialog označili studenti MS3 své pásmo recitace ukrajinských básní, které přeložili do češtiny. Téměř celovečerní dílo předvedla třída HF5 svým remakem vánočního filmu Krampus. Společné zpívání koledy Nesem vám noviny pak bylo důstojným zakončením besídky a jasným důkazem o nabytých znalostech češtiny.

Autor: Petra Köppl

Foto: René Volfík