17. září 2024

Studenti z více než 50 zemí v Karolinu oslavili začátek akademického roku na ÚJOP UK

Velká aula historického sídla Univerzity Karlovy se v pátek 13. září naplnila studenty a studentkami z celého světa, aby na imatrikulaci společně zahájili akademický rok 2024/2025. Ten na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP UK) začal v pondělí 9. září. Na přípravných kurzech začíná tento podzim s výukou češtiny nebo angličtiny a oborových předmětů na pět set studujících z více než padesáti zemí světa.

Slavnostní dopoledne zahájila česká hymna ve varhanním provedení, na kterou navázal projev prorektora pro akademické kvalifikace Univerzity Karlovy Jana Kuklíka. „Jsem velmi rád, že jste si vybrali studium českého jazyka, který je stále důležitou součástí naší kultury a vzdělanosti. Přeji vám, aby se vám u nás líbilo,“ přivítal studenty a upozornil na některé symboly zobrazené v Karolinu spojené s jejím zakladatelem Karlem IV.

„Vaše pravidelná účast na výuce, píle a odhodlání jsou klíčem k vašemu úspěchu,“ převzala poté slovo ředitelka ÚJOP UK Dana Hůlková Nývltová. „Tento rok pro vás může být přelomový, plný nových zážitků, kulturních objevů a přátelství, která mohou trvat celý život,“ pokračovala ve vítání nových studujících přípravných programů v češtině, angličtině i účastníků intenzivních jazykových kurzů a ve svém projevu nezapomněla zmínit ani výročí padesáti let fungování ÚJOP jako součást Univerzity Karlovy.

Na slavnostní imatrikulaci nechyběla ani dojemná slova absolventky a absolventa programů ÚJOP z minulých let. Ti nastávajícím studujícím dodali odvahu a motivaci nejen k usilovné práci, ale i získání nevšedních a nezapomenutelných zážitků. Jejich autentické přání úspěšného studia silně zapůsobilo na mnoho přítomných včetně vyučujících.

Po evropské hymně se slova ujal vedoucí Ústavu dějin UK Marek Ďurčanský, aby zahraničním studujícím ukázal zajímavosti z historie celé univerzity i informace o dějinách Velké auly a Karolina, ve kterém se nacházeli. Nové tváře ÚJOP si tak mohly naplno uvědomit, že se stávají součástí historie dlouhé stovky let.

Po závěrečné studentské hymně Gaudeamus Igitur, kterou varhaník naposledy rozvibroval sál i uši přítomných, se čerství studenti a studentky odebrali ke společnému focení. Přejeme našim studujícím úspěšný start akademického roku a aby ze studia na ÚJOP vytěžili pro svou kariéru i život maximum.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1