27 January 2023

When an end means a beginning

The winter semester of language courses in Voršilská ended with a certificate awarding ceremony for successful students from more than 15 countries. Close to a hundred students gathered in the former chapel on January 19 to celebrate their advancement to the next semester together with the Prague study centre management and the centre's teachers.

„Dnes je váš velký den, každý den, každý večer a každý víkend jste tvrdě pracovali a ukázali jste, jak dobře jste se na testy připravili. Chtěla bych vám všem jménem naší instituce pogratulovat. Dnes převezme 31 studentů certifikát, ale další studenti budou test dělat již zítra a na ty budeme moc myslet a držet jim palce. Než předám slovo vám a vašim učitelům, chtěla bych vám všem ještě jednou poděkovat za příjemný společný semestr,“ zahájila slavnostní předávání certifikátů a dárečků od ÚJOPu vedoucí studijního střediska Praha Petra Landergott Kalvínská.

Jako první třída nastoupili k předání úplní začátečníci, studenti učitelek Zuzany Lehoučkové a Aleny Fürstové „Tento semestr nebyl úplně snadný pro studenty, protože mají zlou učitelku, která dává moc dlouhé domácí úkoly,“ dodala Zuzana Lehoučková v nadsázce a jedním dechem pochválila celou třídu za pracovitost. Její studenti měli téměř úplně nulovou absenci, což znamená, že mluvili česky opravdu celý den. Je to obdivuhodný výkon, protože pro účastníky, kteří začínají, je to náročné. Poděkování se studentům dostalo i od Aleny Fürstové, která zdůraznila, že pro pedagoga je jeden z nejkrásnějších aspektů práce vidět progres, který studenti dělají.

Předání se účastnili i studenti třídy 1.1.2, kterou vedly Alena Fürstová a Eva Nováková. Vyučující ve svém hodnocení chválily každodenní přátelskou atmosféru, která panovala i mimo učebny na výletech, kdy společně poznávali Českou republiku. Velkou motivací pro zintenzivnění studia češtiny byl úspěch Dáši v soutěži prezentací, kde obsadila první místo.

„Výuka na ÚJOPu je moc zábavná a produktivní a děkuji týmu učitelů.“

Daria Bugaenko, za celou třídu 1.1.2.

„Tolik jedniček jsem ještě ve třídě neměla, takže bych vám speciálně chtěla moc pogratulovat a poděkovat za vaši práci,“ rozplývala se nad úspěchy studentů třídy 1.1.3 Jana Nováková a dodala: „Původně nás bylo třináct z Asie, Ameriky a Evropy, takový hezký mix, a všechny, jež tady nyní stojíte, jste byly velmi, velmi úspěšné.“

Pozitivní hodnocení si pro třídu 1.1.4 připravil i Petr Janeš, jeho třída dosáhla krásných výsledků u testů i ústní zkoušky a získala samé jedničky a dvojky.

Pro certifikát dokládající znalost češtiny na úrovni A2 si přicházeli frekventanti třídy 1.1.5, vedené Janou Novákovou a Jitkou Dřevojánkovou. Studenti z Vietnamu, Koreje, Ukrajiny a Sýrie, Ruska a Německa tvořili malou třídu, kde panovala vždy přátelská atmosféra.

Ve třídě 1.2.1 Aleny Purové a Marie Poláčkové ukončilo zimní semestr celkem deset ze třinácti studentů. „Studenti jsou pracovití, svědomití, krásná adjektiva vám dávám,“ uvedla Alena Purová a pokračovala slovní hříčkou: „Někdy jsou moc zvědaví a lepší by bylo zvídaví. Velmi si vážím, jak jste byli k sobě tolerantní.“ Její kolegyně Marie Poláčková navázala: „Život nám nepřináší jenom radost, ale také spoustu problémů a starostí a o to víc si vážím toho, že jsem mohla svůj učitelský čas trávit mezi tak skvělými mladými lidmi, kteří jsou motivovaní, jdou si za svým cílem naučit se česky, ale mají i srdce otevřená české kultuře a české historii. Chovají se k sobě velmi ohleduplně, přátelsky a hlavně mají velký smysl pro humor. Když se toto všechno spojí dohromady, vznikne báječná skupina lidí.  Moc vám děkuji za naše společné šťastné pátky.“

Vyučující třídy 1.3.1. zastoupila metodička Jana Veselá a předala osvědčení jediné studentce, která dokončila semestr. Náročnost studia Veselá glosovala poznámkou, že deset a půl milionů Čechů si myslí, že čeština je krásný a bohatý jazyk, bohužel však tu krásu a komplikovanost nevydrží každý.

„ÚJOP má pro vás vždy dveře otevřené a budeme se na vás těšit v případném vašem dalším studiu u nás,“ zakončila slavnostní udílení certifikátů vedoucí studijního střediska Praha Petra Landergott Kalvínská.

Foto: René Volfík, ÚJOP

Contact us online

General Contact

Support Contact - Courses:

Support Contact - Exams for Permanent Residency:

Support Contact - Exams for Citizenship:

Support Contact - CCE Exams, Exams for Faculty of Medicine, MOCK TESTS:

ID No.: 00216208, VAT No.:  CZ00216208

Data Box ID: piyj9b4

Connect with us

How to Reach Us

The Institute for Language and Preparatory Studies of Charles University (ILPS CU)