Přípravné kurzy

ke studiu na VŠ

Letní školy

Ukrajinští free moveři se na ÚJOPu učí česky

29.05.2022 / Upozornění

Téměř dvě stovky ukrajinských studentů, kteří mají statut tzv. „free movera", se v současné době učí intenzivně češtinu v kurzech připravených Ústavem jazykové a odborné přípravy. Studenti z ukrajinských univerzit se připravují na studium na Univerzitě Karlově.

Lektoři češtiny v pražském středisku ÚJOP Krystal vzdělávají nyní free movery ze 14 fakult univerzity v dopoledních a odpoledních kurzech. Pedagogové v nich využívají speciální metodiku pro intenzivní výuku češtiny, která se osvědčila v přípravných programech, který ústav po desetiletí vyvíjel.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v rozhovoru pro Český rozhlas popsala proces přijímání přihlášených studentů, z válkou postižené země: „Nastavili jsme procesy tak, aby mohli v rámci úvodu navštěvovat kurzy češtiny a aby se mohli připravit na řádné přijímací řízení do studijních programů, které bude probíhat v létě. Tak, aby třeba od října už mohli nastupovat jako regulérní studenti."

Ukrajinští studenti, kteří na Univerzitě Karlově studují jako free moveři nebo jsou zapsáni do řádných studijních programů, dostávají stipendium ve výši 15 tisíc korun měsíčně na pokrytí ubytování, stravy a jazykových kurzů.
Vzhledem k velkému zájmu o výuku češtiny se počítá i do budoucna s přípravnými kurzy. ÚJOP UK současně počítá s jazykovou přípravou free moverů i během zimního semestru nadcházejícího akademického roku.