Přípravné kurzy

ke studiu na VŠ

Letní školy

Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny zná vítěze. Nejlepší překladatelkou je Katerina

13.05.2022 / Upozornění

V sedmém ročníku soutěže překladů a prezentací obhájili v kategorii prezentací nejvyšší příčku opět studenti Univerzity Karlovy. Akci pořádá v rámci Mezinárodní konference zahraničních studentů češtiny Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy společně se Zastoupením Evropské komise v ČR.

Profesionální překladatelé Evropské komise hodnotili téměř tři desítky zaslaných překladů soutěžního textu, který pocházel z pera Filipa Noubela. Šéfredaktor portálu Global Voices se v něm věnoval historii televizního pořadu Večerníček. Do češtiny soutěžící překládali celkem z dvanácti jazyků.

„Vybrat ty nejlepší překlady nebylo jednoduché. Vysoká a vyrovnaná kvalita zaslaných textů nás překvapila a ukázala, že na špičkové úrovni se čeština jako cizí jazyk učí nejen v České republice, ale i na řadě univerzit v zahraničí," hodnotí výsledky konference Martin Stašek z Generálního ředitelství pro překlad Evropské komise.

„V letošním roce, kdy se Česká republika ujme předsednictví v Evropské unii, dostává náš tradiční mezinárodní rozměr soutěže nový význam. Věřím v Evropu a význam učení tzv. malých jazyků, protože to přispívá k porozumění. O tom svědčí i to, že mezi soutěžícími jsou letos jak zástupci nejsevernějších, tak i nejjižnějších států Evropské Unie, Švédska a Řecka," komentuje význam konference a soutěže ředitelka Ústavu Dana Hůlková Nývltová.

Mezinárodní porovnání dovedností studentů přinesla i soutěž 17 prezentací, do které se zapojil studenti ze šesti evropských zemí a několika mimoevropských. Vítězem tematického kola se stal Němec Lucas Daniel Breheret s prezentací Moje hobby v Německu. Rus David Minnivaliev získal nejvyšší ocenění za prezentaci Výhřez meziobratlové ploténky.

„Studenti, kteří se zapojili do soutěže prezentací, překvapili porotu i diváky nejen znalostí svého oboru a zaujetím pro své zájmy, ale především vysokou úrovní češtiny a kultivovaností svých projevů. Bylo opravdu obtížné vybrat ty nejlepší," dodává k soutěži její spolupořadatelka Marie Poláčková.

Mezinárodní konferenci zahraničních studentů češtiny organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR již od roku 2016. Skládá se ze dvou sekcí. První obsahuje soutěž prezentací zaměřených na zájmová nebo odborná témata a překladatelskou soutěž a druhou nesoutěžní tvoří odborné jazykové a překladatelské semináře a workshopy. Vítězové soutěže převzali spolu s diplomy jako ocenění tablety, čtečky a další drobné ceny.

Soutěž se koná pod záštitou PhDr. Dany Hůlkové Nývltové, Ph.D., ředitelky ÚJOP UK. Na letošní konferenci vystoupili s odbornými přednáškami např. doc. Petr Janeček z Ústavu etnologie FF UK a Mgr. Martin Svášek, Ph.D. z Evropské komise.

Výsledky:
Soutěž překladů:
1. místo Katerina Stojanová (Sofijská univerzita sv. Klimenta Ochridského, Bulharsko)
2. místo Mateusz Różycki (Varšavská univerzita, Polsko)
3. místo Bence Bolla (Univerzita Loránda Eötvöse, Maďarsko)

Tematické prezentace:
1. místo Lucas Daniel Breheret (Německo) - Moje hobby v Německu - ÚJOP UK Praha-Voršilská
2. místo Kinga Stanaszek (Polsko) - Kouzlo létání čili proč podle mého názoru skoky na lyžích jsou nejkrásnější sport - Uniwersytet Warszawski Instytut Slawistyki Zachodniej iPołudniowej
3. místo Danqi Kuang (Čína) - Pěstování sukulentů - ÚJOP UK Praha-Hostivař
Odborné prezentace

1. místo David Minnivaliev (Rusko) - Výhřez meziobratlové ploténky - ÚJOP UK Mariánské Lázně
2. místo Dušan Dubajić (Bosna a Hercegovina) - Nakládání s radioaktivními odpady v ČR - ÚJOP UK Praha-Hostivař