Přípravné kurzy

ke studiu na VŠ

Letní školy

Ředitelka ÚJOP ocenila odhodlání pomáhat uprchlíkům

10.05.2022 / Upozornění

Student Vladyslav Zlochevskyi převzal v pondělí 25. dubna z rukou ředitelky ústavu Dany Hůlkové Nývltové ocenění za dobrovolnické aktivity. Čestné uznání získali i lektoři bezplatných kurzů češtiny pro ukrajinské uprchlíky.

Oceněný ukrajinský student vypomáhal kolegům na studijním středisku Poděbrady jako překladatel a asistent při organizačních záležitostech jazykových kurzů i během výuky. Zatímco českým kolegům zprostředkovával kulturu své vlasti, o své znalosti života v České republice se zase dělil s uprchlíky. Ti se na něj obraceli a obracejí s mnoha různými dotazy.

Do výuky ukrajinských běženců se dobrovolně zapojili ocenění pedagogové Michaela Straková Tomášová, Kateřina Pokorná, Lukáš Vaňous, Kateřina Vodičková a Zuzana Janíková. Iniciativa bezplatné výuky češtiny pro uprchlíky vznikla na poděbradském středisku na počátku vojenského konfliktu. Díky spolupráci s městem se podařilo do kurzu zařadit i ukrajinské učitelky, které učí dětské skupiny. Kurz navštěvovala také jedna ukrajinská lékařka.

Datum: 10. května 2022
Text: PK