Metodika: Co jsme se naučili z on-linu pro běžnou „offline" výuku

Na Albertově uctili památku 17. listopadů studenti a rektoři

18.11.2021 / Upozornění

Čelní představitelé Univerzity Karlovy a akademické obce si na Albertově připomněli výročí 17. listopadu. U pamětní desky na Přírodovědecké fakultě UK položili rektoři a studenti věnce a zapálili svíčky. Připomínka 80. výročí Mezinárodního dne studentstva a také Dne boje za svobodu a demokracii pokračovala ve Velké aule Karolina. U této příležitosti byly předány Ceny Arnošta z Pardubic.

„Jsem rád, že školy jsou dnes otevřené, loni byly zavřené kvůli situaci, která zde byla. Ale ukázala jednu věc, že studenti i v roce 2020 a 2021 jsou velmi odvážní, stateční z jiných pohledů, kdy pomáhali svým bližním, pomáhali v nemocnicích, v sociální sféře, pomáhali si navzájem i mladším kolegům," uvedl na Albertově rektor UK Tomáš Zima. Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém projevu apeloval na důležitost paměti.

V podvečerních hodinách přivítal ve Velké aule rektor Zima syna bývalého předsedy Ústředního svazu čs. studentstva, pana Petra Palečka. Právě členům této studentské organizace se podařilo, že byl 17. listopad prohlášen v roce 1941 Mezinárodním dnem studentstva. Rektor Univerzity Karlovy se ve svém projevu vyjádřil k důležitosti třetí role univerzity: „Vyjadřování se k problémům našeho světa, zaujímání jasných stanovisek a formulování těch správných slov musí patřit k našim povinnostem, stejně jako pěstování vědy a výuka či, nahlíženo z druhé strany katedry, studium. Z tohoto důvodu pokládám za jeden z klíčových úkolů a projevů správného fungování moderních univerzit jejich zapojení do života společnosti. V čím vypjatější době žijeme, tím je tato role významnější. Právě proto se musíme více otevřít společnosti, tím víc musíme projevit schopnost naslouchat a vést kultivovaný dialog a inspirovat k němu ostatní. To je projev občanské vyspělosti, statečnosti a sebedůvěry."

U příležitosti oslav svátku 17. listopadu byly předány Ceny Arnošta z Pardubic pro vynikající vyučující a vynikající vzdělávací počin. Cenu pro vynikající vyučujícího na UK získal doc. MUDr. Ondřej Naňka, Ph.D., kategorii vynikající počin ve vzdělávací činnosti na UK byla cena udělena doc. Mgr. Romanovi Gabrhelíkovi, Ph.D. za vytvoření online vzdělávacího programu.

Zdroj: ČTK a UK