Metodika: Co jsme se naučili z on-linu pro běžnou „offline" výuku

ÚJOP spolupracuje na vývoji aplikace Včelka

27.08.2021 / Upozornění

Spolupracovat s českou firmou na vývoji aplikace zaměřené na češtinu pro cizince je radost, úspěch i výzva. Ústav jazykové a odborné přípravy navázal takovou spolupráci s aplikací Včelka, dosud známou především z českých základních škol. Jejím původním posláním totiž bylo pomáhat dětem, které mají problémy se čtením, především dyslektikům.

Nyní ale rozšiřuje své pole působnosti o sekci češtiny pro cizince, která žákům a studentům cizincům pomůže především s výslovností a porozuměním. Možnost slyšet vlastní výslovnost v těsném porovnání s výslovností rodilého mluvčího je pro ně neocenitelná.

ÚJOP UK se od počátku na vytváření segmentu pro cizince podílel například vytipováním cvičení vhodných pro procvičování češtiny jako cizího jazyka nebo navržením rozšíření slovní zásoby o témata korespondující s učebnicemi češtiny pro cizince. Studenti na ÚJOP UK budou mít možnost aplikaci využívat jak během specializovaných lekcí fonetiky, tak i v domácí přípravě.

Ohlasy z využití Včelky na Letní škole slovanských studií v Poděbradech (živě) a Kurzu češtiny pro krajany v Poděbradech (on-line) jsou nadšené a pozitivní, proto se těšíme na její zapojení v akademickém roce 2021/2022.

Podívejte se na podrobnosti o této spolupráci, která bude s dalším rozvojem aplikace pokračovat.

Text: Petra Jirásková