Metodika: Co jsme se naučili z on-linu pro běžnou „offline" výuku

Metodika: Co jsme se naučili z on-linu pro běžnou „offline" výuku

15.06.2021 / Kurzy

Učit jazyk on-line vyžaduje osvojit si nástroje umožňující interakci, sledování práce studentů, efektivní a rychlé hodnocení a také oživení a opepření troškou zábavy. Jak propojit lákavý obal a kvalitní náplň? Odpověď na tuto otázku nabídlo lektorům češtiny letošní Metodické sympozium, které se zaměřilo na výuku gramatiky a výslovnosti v češtině pro cizince.

Semináře, určené pracovníkům Českých center a lektorům zahraničních bohemistických pracovišť, se soustředily na tři klíčová témata: fonetika, gramatika, on-line výuka. V pracovních skupinách účastníci kurzu pod vedením odborníků společně docházeli k objevování toho, jak mohou aspekty on-line výuky obohatit další výuku ve třídě, jak efektivně navázat na to, co se v posledním roce v on-linu naučili.

„Bylo přínosné poznat, že jsme v on-line výuce nezávisle na sobě dospěli k podobnému využití tohoto prostředí a jsem ráda za inspiraci možnostmi využití aplikací a her, které jsem neznala," zhodnotila význam semináře Elena Bartošová z České školy v Madridu.

Metodické sympozium probíhalo už podruhé on-line a i letos rozšířily řady prezentujících lektorů z ÚJOP UK osobnosti z dalších institucí zabývajících se češtinou pro cizince, jako je Ústav bohemistických studií UK. Pro lektory ze vzdálenějších destinací rozšířilo Metodické a odborné centrum navíc nabídku kurzů o on-line Malé metodické léto (5. a 6. 9.) a semestrální kurz SMEČ (od října 2021), na které máte možnost se ještě přihlásit.

Autor: Petra Jirásková