Tato stránka je dostupná i v anglickém jazyce
Přípravné kurzy

Přípravné kurzy

ke studiu na VŠ
Zkoušky

Zkoušky

Přihlaste se na naši
Certifikovanou zkoušku
z češtiny pro cizince!
Letní školy

Letní školy

Aktuality

Poslední lekce z dějin moderního umění

01.06.2020 / Novinky z blogu

Milí přátelé, akademický rok nám končí a my vás zveme k přečtení reportáže studentky Martyanove Yulii, která se připravuje na ÚJOP UK ke studiu uměleckého oboru a v rámci kurzu Dějiny umění navštívila se svými spolužáky pražské synagogy.

"....Poslední lekce o dějinách moderního umění s paní Evou se konala v centru Prahy. V tento den paní Eva provedla prohlídku pražských synagog. Potkali jsme se u Filosofické fakulty Univerzity Karlovy u posmrtné masky Jana Palacha. Paní Eva nám vyprávěla příběh Jana Palacha a sochaře Olbrama Zoubka. Sochař Olbram Zoubek vytvořil také památník Obětem komunismu, který stojí od vrchu Petřín až po Vítěznou ulici."

Celý článek i s poutavými fotografiemi naleznete pod odkazem zde.

 

„K Česku cítím hlubokou všezahrnující lásku," říká ruský student žijící v Praze

17.03.2020 / Novinky z blogu

Na webu Praha - Metropole všech je publikován velký rozhovor s naším absolventem Timurem Kireevem.

Ať se Ti v České republice (a nejenom zde) daří, Timure!

"Třiadvacetiletý Timur Kireev pochází z ruské Ufy, více jak milionového hlavního města Baškortostánu. Jeho otec je muslim, maminka pravoslavná křesťanka. To podle něj také kopíruje častou praxi v jeho domovině. „Funguje to skvěle. Nejsou tam v tomto ohledu žádné problémy. Myslím, že jsou lidé ohledně náboženství poměrně benevolentní," říká. Do Česka, o kterém téměř nic nevěděl, poprvé odjel jako teenager na letní školu na doporučení matky. A zamiloval se do něj. Rozhodl se pak v Brně studovat politologii, nyní pokračuje studiem České zemědělské univerzity v Praze. Přestože se on sám s negativními reakcemi zdejší společnosti vůči své osobě téměř nesetkal, uvědomuje si, že je mnoho Čechů nyní vůči cizincům nedůvěřivých. „Nenávist nebo ostražitost vůči cizincům možná rostla v době migrační krize. Je to spíš odosobněním té problematiky. Vždy, když se mluví o cizincích a migraci, je to o počtech, o politice. Vůbec to není osobní. Když se ale lidé setkají s konkrétním člověkem, jenž je cizinec, stereotypy padají," myslí si. Začal proto natáčet krátká videa, v nichž se snaží některé z problémů pojmenovat. Jeho kanál na Instagramu se jmenuje Deník cizince. Proč by v Česku rád zůstal? A proč rád jezdí pražskou hromadnou dopravou?".

Více se dozvíte v rozhovoru ZDE.

 

Přednáška pro kunsthistoriky - fotoreportáž z Krystalu

26.02.2020 / Novinky z blogu

Abyste si udělali představu, jak po necelém půl roce ovládají češtinu naši studenti, přečtěte si příspěvek jedné z našich humanitních studentek, slečny Yasmin Kholmurodove.

Přiznejte se, že když slyšíte definici „dějiny umění", tak si hned představujete nějakého knihomila, který se vždycky topí v hromadě různých nudných publikací a obrázků nesrozumitelných buď mramorových antických soch, nebo abstraktních skvrn na plátnech. Možná vás překvapím, ale v naši škole budoucí kunsthistoriky mají asi nejčastější praktické lekce! Už jsme byli na personální výstavě Bedřicha Dlouhého, na přednášce Rostislava Šváchy, v knihovně Ústavu dějin umění Akademie věd, a teď jsme navštívili známý Karolinum.

Minulý čtvrtek, 13. února, setkali jsme se s paní učitelkou paní Evou Janáčovou před vchodem budovy Karolina. Když jsme zašli dovnitř, všimli jsme se toho, že přišli jsme pozdě, neboť exkurze pracovníků Univerzity Karlovy byla už na konci. Nicméně, připojili jsme se k skupině vědců, profesorů a badatelů, již pracují na Karlově univerzitě na Ústavu dějin umění. Byla jsem zneklidněná tím.....

Pokračování si přečtěte na blogu střediska Praha-Krystal :-)

Vyrazte s libereckými studenty na běžky

19.02.2020 / Novinky z blogu

Zima se v Praze ještě skoro ani neobjevila, zato v Liberci si ji studenti užívají :-)

Po výuce studenti aktivně trénují (nejen) češtinu na běžkách. Pojďte se s námi podívat, jak se studenti a učitelé střediska Liberec vydali na běžkách po stopách legendárního závodu Jizerská 50.

Více fotografií ZDE.

 

Přišla, viděla, dostala se na architekturu :-)

03.02.2020 / Novinky z blogu

Jaké to je, dostat se z Krystalu na architekturu? 

Přeci jako Gaius Julius Caesar: "Přišel jsem, viděl a zvítězil". Nebo jako Ekaterina Negovorina: "Přijela, připravila se a složila úspěšně přijímací zkoušky." :-)

Jak to všechno začalo? Přečtěte si více na blogu střediska Praha-Krystal (text v ruštině). 

Gratulujeme, Kateřino! Hodně štěstí a úspěchů při závěrečných zkouškách a následně na fakultě. 

                              

Setkání absolventů

11.12.2019 / Novinky z blogu

Tradice setkání absolventů střediska Praha-Krystal se drží již šestým rokem.
Každoročně se setkání účastní stále více studentů, kteří mají jedinečnou možnost popovídat si znovu se svými spolužáky, kteří studují na různých vysokých školách po celé České republice, a se svými milovanými učiteli.

Setkání vždy provází skvělá atmosféra...

Více informací a fotografií na blogu střediska Praha-Krystal.

                               

Krabice od bot, která potěší...

04.12.2019 / Novinky z blogu

Tradiční předvánoční akce Krabice od bot, která má za cíl potěšit děti z chudších rodin v České republice probíhá již posedmé za sebou.

Sbírku Krabice od bot organizuje Diakonie ČCE. Studenti z Krystalu se této akce zúčastnili již podruhé.

Nejprve se studenti domluvili pro koho danou krabici připraví a poté nakoupili různé dárečky – plyšáky, sladkosti, hračky, knížky, psací potřeby apod. 

Bylo připraveno 8 dárkových krabic- šestnáct děti bude mít od našich studentů krásné vánoční dárečky!

Více fotografií z příprav zde.

                             

 

Do divadla? Jasně a ještě navíc tam hraje váš učitel :-)

02.12.2019 / Novinky z blogu

Milí studenti, během adventního času máte jedinečnou příležitost jít do divadla na představení, ve kterém hraje mimo jiné i váš učitel Karel Lhotský :-)!

Více informací na blogu střediska Poděbrady

                

 

Studenti se seznamují s Brnem

24.11.2019 / Novinky z blogu

Po říjnové exkurzi na univerzitu v Plzni se krystalovští studenti v pátek 8.11. vydali do Brna. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je možné studovat řadu oborů, o které mají naši studenti zájem. S velkými obavami jsme se vydali autobusem po problematické dálnici D1 směr Brno. Naštěstí nás cestou tam nečekaly žádné zácpy, jen místa se sníženou rychlostí. Do Brna jsme dorazili jen s půlhodinovým zpožděním.Pan proděkan Pospíšil a jeho kolegové nám připravili prohlídku krásně zmodernizované hlavní budovy fakulty.

Asi nejpůsobivější byla knihovna. Zaujaly nás také malé studovny pro skupinové práce studentů, skupinka studentů si je může elektronicky zarezervovat a pak se v nich v danou dobu společně učit nebo připravovat prezentace.Pak jsme se rozdělili na čtyři skupiny – pedagogika, dějiny filmu, anglistika a dějiny umění. První dva obory sídlí v hlavní budově, anglistika a dějiny umění ve starších budovách několik minut od té hlavní. Prováděli nás doktorandi z těch oborů, ukázali knihovny a učebny a odpovídali na otázky. Nejdůležitější informace je samozřejmě ta o přijímací zkoušce....

Pokračování článku na blogu střediska ÚJOP UK Krystal.

                              

Přednáška na Ústavu dějin umění

20.11.2019 / Novinky z blogu

14. listopadu se vydala skupinka studentů střediska Praha-Krystal na další z řady přednášek.

O této akci si můžete přečíst na blogu střediska Praha-Krystal.

Malá ochutnávka zde... v 17:00 malá skupina budoucích kunsthistoriků vyšla ze školy a přijela na stanice Staroměstská, odkud musela dojít do Ústavu dějin umění Akademie věd. Sem nás pozvala paní Eva Janáčová, která tam pracuje a zároveň učí nás dějinám moderního umění.

To není poprvé, když naše přednášky trvají v Ústavu dějin umění AV. Během minulé návštěvy paní Eva ukázala nám útulnou knihovnu, v které jsou tisíce knih spojené s umění a kulturou. To nás moc překvapilo, nikdy jsme neviděli takovou velkou sbírku uměleckých dokumentů.

Ale teď byli jsme tady, abych jsme poslouchali přednášku slavného českého historika architektury Rostislava Šváchy o památkové péči v Čechách. Nejvýstižnějším příkladem byla nyní zničující budova Transgasu.

....Pokračování na blogu střediska :-)

                              

Studentské sportovní klání v Liberci

12.11.2019 / Novinky z blogu

V sobotu 9. listopadu vyrazili studenti středisek Praha-Krystal, Praha-Albetov a Praha-Hostivař do Liberce poměřit své sportovní síly v basketbalu, volejebalu a stolním tenisu...

Jak to probíhalo? Kdo vyhrál?...a mnohem více se dočtete ve fotoreportáži studentky Darii Smirnove: https://bit.ly/2paHWd7

                

   

             

 

Kde všude potkáte Čechy?

16.10.2019 / Novinky z blogu

Češi nežijí jenom v České republice, můžete se s nimi potkat téměř všude na planetě.

Jednou za rok se do Prahy sjíždějí české tvůrčí kolektivy z celého světa na Mezinárodní festival krajanů. Jedna z našich studentek, jejíž prababička byla Češkou a žila v malé vesnici Vyšehrad nedaleko Kyjeva, povídá o festivalu na blogu střediska ÚJOP UK Krystal (text v češtině a ruštině): http://bit.ly/Krajane

 

                             

Vzpomínky na Letní školu češtiny Praha

30.07.2019 / Novinky z blogu

Na studijním středisku Praha-Krystal probíhá každoročně Letní škola rusky mluvící mládeže (15-18 let). Tito studenti na Krystalu i bydlí.

Toto léto probíhá na Krystalu rekonstrukce, a proto se kurz češtiny pro mládež konal ve studijním středisku Hostivař. Naopak na Krystalu se konala v období 1.-26.7. Letní škola češtiny Praha, která se jinak koná na Hostivaři.Této letní školy se účastní studenti z celého světa ve věku od 17 do 70 let.

Naučit se česky přijeli Mexičané, Američané, Angličané, Němci, Francouzi, Belgičané, Švédové, Norové, Poláci, Rusové, Ukrajinci, Číňané, Korejci, Indové a Vietnamci.

Program kurzu byl velmi intensivní - 5 hodin češtiny denně (celkem 100h českého jazyka). Studenti byli rozděleni do 7 skupin, od začátečníků po úroveň B2+.

Zájemci měli možnost zúčastnit se prezentace o CCE (Certifikované zkoušce z českého jazyka) a tuto zkoušku i v době konání kurzu složit.

Češtinu se studetni učili podle učebnice Lídy Holé a s pomocí dodatečných materiálů. Všechny lekce byly vedeny výhradně v češtině.

Na konci kurzu studenti absolvovali závěrečný test a získali certifikát o ukončení kurzu.

Kromě samotné výuky češtiny měli studenti možnost zúčastnit se doplňkového kulturního programu, který začal tradiční "welcome party" v klubu Popocafepetl v Újezdě. Zde si mohl každý neoficiálně popovídat různými jazyky a získat více informací o svých učitelích a hlavně spolužácích.

Pro studenty byly připraveny přednášky na téma historie Československa, památkách UNESCO, které se nachází na území České republiky, plavba na loďkách po Pražských Benátkách, opera v Národním divadle i možnost seznámit se s novým cirkusem v DOXplus.

Díky procházce večerní Prahou si mohli studenti prohlédnout Prahu z výšky Žižkovské věže, získat informace o pivovarnictví v nejstarším českém pivovaru v Břevnovském klášteře, vidět nedávno zrestaurované Národní muzeum a expozici Národní galerie ve Veletržním paláci. 

V příštím roce se bude Letní škola češtiny Praha opět konat ve středisku Praha-Hostivař a mládež přivítá zpět středisko Praha-Krystal :-).

Na studenty obou kurzů se již MOC těšíme!

Závody dračích lodí na jezeře

31.05.2019 / Novinky z blogu

Nenechte si ujít fotoreportáž z jedinečné události, která se koná již tradičně v Poděbradech.

Níže přinášíme úryvek z blogu střediska Poděbrady. Celý článek i s fotografiemi naleznete zde.

" I v letošním roce se studenti ÚJOP zúčastnili závodu dračích lodí PODĚBRADSKÉ DRAČÍ SRDCE o putovní pohár města Poděbrad, který se konal dne 25. 5. 2019 na poděbradském jezeře...Dvacetičlenná posádka složená ze studentů z celého světa poctivě trénovala, aby obstála v konkurenci dalších šesti zkušených týmů přihlášených na závody...Každá posádka absolvovala 3 rozjížďky na 200 m podél pobřeží, a jeden start na 1000 m, ve kterém lodě obeplouvají ostrov uprostřed jezera.

Tým studentů z ÚJOP Poděbrady obsadil v závodě na 200 m i v závěrečném závodě na 1000 m krásné 7. místo... a za svou vytrvalost si vysloužili mimořádnou odměnu v podobě poháru Sympatie pro nejsympatičtější posádku na dračích závodech."

Máme velkou radost, že se studenti každoročně účastní v hojném počtu!

 

 

Studenti se loučí....tabla střediska Praha-Krystal

16.05.2019 / Novinky z blogu

Jeden z nejdůležitějších roků (pro naše studenty) se blíží ke konci. 

Studenti střediska Praha-Krystal připravili překrásná tabla, ve kterých se již tradičně studenti snaží vyjádřit, co je rozveselilo, z čeho měli radost, své dobré vztahy se spolužáky i (nejen) třídními učiteli.

Níže se můžete podívat na vystavená tabla a všechny fotografie si můžete prohlédnout na blogu střediska Praha-Krystal.

 

   

 

     

 

 

    

 

Návštěva nově otevřeného Národního muzea

30.04.2019 / Novinky z blogu

Dvacet studentů ze střediska Praha-Krystal se vydalo objevit krásy znovuotevřeného Národního muzea.

Přečtěte si o tom, jak se jim tam líbilo a prohlédněte si poutavé fotografie na blogu střediska.

Samozřejmě doporučujeme si do zrekonstruovaného muzea také zajít :-).

Slavnostní imatrikulace studentů

04.11.2015 / Novinky z blogu

V Poděbradech proběhla slavností imatrikulace nových studentů.

Imatrikulace je slavnost, při níž student zapsaný do fakultní matriky (imatrikulován) slibuje, že bude plnit studijní povinnosti při respektování morálního závazku vůči škole, jejímu řádu a rozhodnutí akademických funkcionářů. Univerzita Karlova udržuje tuto tradici slavnostních přechodových rituálů, imatrikulací a promocí. 

 

Úspěšnost absolventů na vysokých školách

01.10.2015 / Novinky z blogu

Středisko Praha-Krystal vydalo další ze svých výročních statistik sledujících úspěšnost absolventů na vysokých školách ČR. Podívejte se, jaký je výsledek za akademický rok 2015.

Úspěšnost přijetí na veřejnou vysokou školu činila v roce 2015 až 71%!

Veřejná vysoká škola 127 71,3%
Soukromá vysoká škola 26 14,6%
Ostatní (VOŠ, SŠ, jazykové kurzy atd.) 14 7,9%
Odjezd domů 9 5,1%
Nevíme 2 1,1%
CELKEM 178 100%

 

Velikonoce v Poděbradech

25.04.2014 / Novinky z blogu

V pátek 18.4.2014 oslavili studenti střediska Poděbrady Velikonoce ve velkém stylu:-)!

Počasí účastníkům akce bohužel nepřálo (8 stupňů), přesto se sešli, aby si užili spoustu legrace a vyzkoušeli si velikonoční zvyklosti.

Sportovní hry začaly po 15h. Studenti soutěžili ve skoku, běhu s vajíčkem na lžíci a tzv. hře "rychlý bonbon" (kdo dřív namotá ústy šňůrku, na které je připevněn bonbon).

Nechybělo samozřejmě ani pletení pomlázky a barvení vajec, které k Velikonocům samozřejmě patří.

Odpoledne se předaly diplomy, opékaly se buřty a jeden student se i přes nepřející počasí vykoupal:-)

Děkujeme organizátorům z Poděbrad za skvělé odpoledne, při kterém si studenti užili spoustu legrace!

Fotografie si můžete prohlédnout na blogu střediska Poděbrady: http://www.ujop-podebrady.cz/?p=1758

Výlet do Krkonoš

24.03.2014 / Novinky z blogu

Studenti střediska Poděbrady se vydali na začátku března do Krkonoš.

Fotografie a krátké povídání můžete shlédnout na oficiálním blogu střediska:

http://www.ujop-podebrady.cz/?p=1654

Studenti ÚJOP Praha-Krystal navštívili Národní divadlo

10.03.2014 / Novinky z blogu

Naše studenty čeká posledních pár měsíců intensivní přípravy na přijímací zkoušky. Trénovat český jazyk se dá nejen v lavicích či doma, ale i na divadelním představení.

Studenti střediska Praha-Krystal se proto vydali na představení. Kam jinam, než do Národního divadla!

Více se dozvíte na blogu: http://www.czechstudent.ru/2014/03/navsteva-narodniho-divadla.html

Přijďte se přiučit něčemu novému!

07.03.2014 / Novinky z blogu

POZOR!

V březnu začíná cyklus seminářů věnovaných metodě CLIL. Můžete se stále ještě přihlásit!
Podrobnosti naleznete zde.

FAQ
+420 224 990 420
Napište nám
X