Tato stránka je dostupná i v anglickém jazyce

VTC - Výzkum

Vytváření testových variant

Na každý zkušební termín připravujeme jedinečnou testovou variantu. Testové varianty sestavujeme z úloh, které prošly pretestací a splnily předem stanovené parametry kvality z hlediska obsahu i psychometrických vlastností. Každá z úloh prochází expertním posouzením a odhadem tzv. dílčí hranice úspěšnosti.

Z těchto úloh poté sestavujeme testové varianty tak, aby se „hrubá" hranice odhadované obtížnosti co nejvíce blížila stanovené hranici úspěšnosti každého subtestu, tedy 60 %. V případě, že se takto sestavený subtest, respektive jeho mezní hranice úspěšnosti, liší od stanovených 60 % o jeden bod a více, je výsledný skór všech testovaných kandidátů podroben tzv. lineární transformaci, tedy převedení na modelovou (referenční) škálu.

Více informací o tomto procesu najdete zde.

Prezentace a vystoupení na konferencích

Pracovnící Výzkumného a testovacího centra pravidelně vystupují se svými prezentacemi na konfereních a seminářích.

2019

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Is The Proposed Way Of Transforming And Reporting Scores For Writing Feasible?

Presented at the EALTA conference - SIG Writing.

2018

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: „Nová" Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince (CCE)

Přednáška z konference Poděbrady 2017

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Revision of the Czech writing exam

Presented at the EALTA conference - SIG Writing.

2016

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Language teaching and language testing: synergies and tensions

Presented at the 7th Brno Conference on Linguistics Studies in English.

2016

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Test Versions´ Comparability in the Upper-Secondary School Leaving Examination of English.

Presented at the ECER Conference, Dublin.

2015

Přednáška z konference Klíč k češtině jako cizímu jazyku pořádané 9.–10. září 2015 v Brně Centrem jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity.

2015

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Kodex dobré praxe v jazykovém testování - a proč? (prezentace v PPT)

Konference Trendy v jazykovém vzdělávání v terciární sféře v jazykových centrech na FF v ČR a SR II – Testování a měření jazykových kompetencí pořádaná Katedrou aplikované lingvistiky Univerzity Palackého v Olomouci dne 16.10.2015.

2015

Mgr. Kateřina Vodičková, MA, Ph.D.: A je ta zkouška spravedlivá? Aneb férovost v jazykovém testování (video)

Mgr. Martina Hulešová, M.A.: Monitoring kvality certifikované zkoušky z češtiny pro cizince (video)

Přednášky z konference „Klíč k češtině jako cizímu jazyku" pořádané 9.–10.9. 2015 v Brně Centrem jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity v rámci projektu CZKey financovaného s podporou Programu celoživotního učení.

2015

PhDr. Pavel Pečený: Korpus Merlin (Multilingvální platforma pro evropské referenční úrovně) - praktické využití při výuce a přípravě na certifikované zkoušky (text příspěvku ve sborníku, s. 21-24 +
prezentace PPT)

VII. Mezinárodní konference českých škole bez hranic a spolupracujích institucí (3. – 7. 8. 2015)

Publikační činnost

Hulešová, M. (2018). The Usefulness of the CEFR in the Investigation of Test Versions Content Equivalence. In Proceedings of the 11th Innovation In Language Learning International Conference. Bologna: Filodiritto Publisher, 2018. s. 12-16, 5 s. ISBN 978-88-85813-21-2.

Hulešová, M. (2016). Kodex dobré praxe v jazykovém testování - a proč? In Nový, Jiří (Ed.) Trendy v jazykovém vzdělávání v terciární sféře v jazykových centrech na filozofických fakultách v České republice a na Slovensku II - Testování a měření jazykových kompetencí. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství UP: Olomouc, 2016. s. 45-50, 16 s. ISBN 978-80-244-4917-3

Hulešová, M. (2015) On the effect of using different scoring methods for two versions of a test. In CASALC Review. Brno: CJV MUNI. 221-233.

Vodičková, K. A je ta zkouška spravedlivá? aneb Spravedlivost v jazykovém testování. CASALC Review, 2016/2017, č. 1, s. 46–50. ISSN 1804-9435. Dostupné z: https://drive.google.com/file/d/0B1pJ9zo3zZe-MFNNUlVNeFRzc2s/view

Jazykové hodnocení: Testování a zkoušky. Linda Doleží (Ed.) Začínáme učit češtinu pro náctileté cizince. Praha: AUČCJ, 2016, s. 17–21. ISBN 978-80-270-1054-7. Dostupné z: http://www.auccj.cz/upload/article/488/zaciname-ucit-cestinu-pro-deti-cizince-2-stupen-zs-a-ss.pdf

Vodičková, K. Zkoušky z češtiny a Společný evropský referenční rámec pro jazyky: Na co se spolehnout? CASALC Review, 2015/2016, č. 2, s. 176–188. ISSN 1804-9435. Dostupné z: https://drive.google.com/file/d/10roHF5VILlzf4p2tp9GNPyJAOP97aJSJ/view

Vodičková, K. Rozvoj čtenářských dovedností (kapitola 3) In: Výuka českého jazyka pro žáky se sluchovým postižením - čeština jako druhý jazyk, listopad 2019, dostupné z https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=15563