Tato stránka je dostupná i v anglickém jazyce
Nová ředitelka ÚJOP UK

Nová ředitelka ÚJOP UK

Nechceme jen udržet vysokou kvalitu, ale dále se rozvíjet
Zkoušky

Zkoušky

Přihlaste se na naši
Certifikovanou zkoušku
z češtiny pro cizince!
Online kurzy angličtiny

Online kurzy angličtiny

...kdykoliv, kdekoliv, vlastním tempem

Přehled základní české gramatiky pro zahraniční studenty

Tento přehled gramatiky českého jazyka určený především cizincům na základních znalostních úrovních dle SERR je soupisem zjednodušených základních gramatických pravidel v přehledné formě tabulek, jejíž hlavní předností je systematičnost výkladu. Snazšímu porozumění pravidel a k postupné automatizaci jejich používání dále napomáhá i důsledné používání určitých barev pro rozlišení rodů a dostatečné množství příkladů.

Přehled je rozdělen do šesti hlavních kapitol: Úvod do studia češtiny, Zvuková a grafická stránka češtiny, Morfologie, Slovotvorba, Syntax a Pravopis.

V úvodní kapitole je čeština zařazena do systému jazyků a je zde vysvětlena základní terminologie gramatiky. V druhé kapitole se studující seznámí se zvukovou a grafickou stránkou češtiny, s jejími výhodami, ale i úskalími. Stěžejní a nejrozsáhlejší kapitolou je bezesporu kapitola třetí, která se věnuje především deklinaci substantiv, adjektiv, zájmen a číslovek, a také konjugaci sloves. Neopomíjí ostatní slovní druhy: adverbia, prepozice, konjunkce, a předkládá základní informace i o částicích a citoslovcích. Ve čtvrté kapitole studující získá praktické informace o tvoření slov (jak z maskulina vytvořit femininum, z adjektiva adverbium apod.). Kapitola pátá informuje o tom, co je subjekt, objekt nebo predikát, jaké je pořadí slov v české větě, jaké existují typy otázek atd. Poslední kapitola se zabývá základními pravidly pravopisu (kdy napsat velké písmeno, kdy napsat ypsilon, kdy napsat čárku a jak použít různá interpunkční znaménka).

Tato učebnice obsahuje tiskovou chybu – čísla stránek uvedená v obsahu neodpovídají skutečnému stránkování. Stáhněte si prosím opravený obsah zde.

Pokud máte zájem o toto skriptum, kontaktujte studijní oddělení na cdv@ujop.cuni.cz.

Cena je 250 Kč + poštovné.

Poštovné a balné

Česko
Česko – dobírka
100 Kč
130 Kč
Evropa 400 Kč
Ostatní země mimo Evropu 500 Kč

 

Uvedené ceny zahrnují poštovné a balné pro zásilky do 2 kg a rozměru stanoveného Českou poštou pro doporučenou zásilku (v případě zahraničních zásilek prioritní).

U zásilek vyšší váhy a/nebo většího rozměru bude připočítáno poštovné dle aktuálního ceníku České pošty na základě individuální objednávky.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

FAQ
+420 224 990 420
Napište nám
X