Důležité informace

Důležité informace

FAQ

 • Co si mám s sebou přivézt na kurzy?

  Na kurzy si musíte v první řadě přivést následující dokumenty:

  • Platný cestovní doklad (cestovní pas musí být platný minimálně 180 dnů po skončení vašeho víza), ve kterém máte vylepené české vízum
  • Zdravotní pojištění cizinců (přivezte si s sebou smlouvu o pojištění i kartičku pojištěnce)
  • Dokumenty na nostrifikaci (viz informace o nostrifikaci)
  • Smlouvu o studiu a souhlas rodičů (pouze nezletilí studenti)
  • Potvrzení o zaplacení – pokud nemáte potvrzení z banky, vezměte si s sebou potvrzení o zaplacení, které jste obdrželi v ruštině/angličtině spolu s dokumenty v obálce s dokumenty na vízum
  • 4 fotografie pasového formátu

  Další věci jsou pouze doporučené:

  • Oblečení – samozřejmě necháváme zcela na vás, jaké oblečení si přivezete, ale radíme děvčatům, aby nechaly doma vysoké podpatky a raději přibalily pohodlnou obuv. Stačí si s sebou přivézt oblečení na podzim a zimu (v zimě je v ČR okolo 0, výjimečně do -10). Letní oblečení si můžete přivézt až po vánočních prázdninách. V Čechách není oblečení drahé, tudíž si můžete mikiny, trička i kalhoty zakoupit přímo v místě vašeho střediska.
  • Notebook
  • Mobilní telefon (kde si koupit simkartu vám poradí kurátoři či referenti studijního oddělení vašeho střediska)
  • Fotoaparát
  • Léky – především si nezapomeňte přivézt léky, které pravidelně užíváte. Ostatní volně prodejné léky můžete zakoupit v lékárnách v Čechách.
  • Knížky – doporučujeme přivézt slovníček rj-čj (aj-čj), který vám pomůže především v prvních dnech (prvotní fráze na ulici, v obchodě...), nedoporučujeme vozit do Čech 10 a více knížek, ať zbytečně netáhnete těžký kufr, velké množství knižních titulů můžete zakoupit v českých knihkupectvích (nabízí i velké množství zahraničních titulů)
 • Kde, jak a za kolik prodloužit pojištění?

  Pojištění si můžete zakoupit přímo prostřednictvím centrálního studijního oddělení ÚJOP UK. Pojištění zařizujeme pro současné, budoucí studenty i pro naše absolventy (po předložení platného potvrzení o studiu).

  Ceník pojištění zde. V případě, že jste si prostřednictvím ÚJOP UK již pojištění sjednávali, bude vaše další pojistka o 20 EUR levnější (snižuje se administrativní poplatek za vyřízení pojistky).

  Pokud jste naším současným studentem, obraťte se, prosím, na referentku studijního oddělení vašeho studijního střediska.

  Pokud jste budoucím studentem, či naším absolventem, obraťte se na centrální studijní oddělení, tel.: +420 224 990 420 nebo e-mailem: studujop@ujop.cuni.cz

 • Mohu jet svého syna/svou dceru během kurzů navštívit?

  Mohu jet svého syna/svou dceru během kurzů navštívit?Ano, samozřejmě, můžete. V případě, že již víte datum plánovaného příjezdu, informujte o tom, prosím, centrální studijní oddělení  (studujop@ujop.cuni.cz) nebo přímo středisko výuky.

  V případě, že pro vstup na území ČR potřebujete získat potvrzení na vízum , zašlete datum svého příjezdu a odjezdu spolu s kopií platného cestovního pasu na studijní oddělení (studujop@ujop.cuni.cz). Do e-mailu uveďte jméno vašeho syna/vaší dcery, kterou jedete navštívit a název studijního střediska, ve kterém studuje.

  Můžeme vám zajistit též ubytování. Žádosti o rezervaci ubytování zasílejte do Centra služeb a ubytování, e-mail: jakub.mraz@ujop.cuni.cz spolu s kopií pasu a informací o plánovaném datu příjezdu a odjezdu.

 • Podnebí v ČR

  Česká republika je vnitrozemským státem ležící v mírných zeměpisných šířkách severní polokoule. Podnebí ČR lze tudíž označit jako mírné.

  V ČR se střídají 4 roční období:

  Jaro (březen, duben, květen) – jaro začíná 21. března, tento den je dnem jarní rovnodennosti (= den i noc jsou stejně dlouhé, od tohoto dne se dny prodlužují a noci zkracují). V tomto období dochází k nárůstu teplot.  Průměrné teploty jarních měsíců (v nížinách) se pohybují kolem 10-15°C. Rozkvétají květiny a stromy.

  Léto (červen, červenec, srpen) – léto začíná 21. června, tento den je dnem letního slunovratu (= nejdelší den a nejkratší noc, od tohoto dne se noci prodlužují a dny zkracují). Obvyklé denní teploty se pohybují kolem 20-25 °C (nejvyšší denní teploty se mohou vyšplhat přes 30 °C). Letní měsíce však bývají často deštivé. V červenci a srpnu mají žáci základních a středních škol prázdniny.

  Podzim (září, říjen, listopad) – podzim začíná 23. září, tento den je dnem podzimní rovnodennosti (= den i noc jsou stejně dlouhé, dny se opět zkracují a noci prodlužují). Začátek podzimu bývá ještě poměrně teplý (kolem 18 °C) a vyskytuje se méně srážek, teplé září označujeme jako „babí léto". V říjnu poklesnou průměrné teploty na 10-15°C a listí na stromech se začíná pestře zbarvovat a následně opadávat. Na podzim bývá v ČR deštivo a větrno.

  Zima (prosinec, leden, únor) – zima začíná 21. prosince, tento den je dnem zimního slunovratu (= nejdelší noc a nejkratší den v roce, od tohoto dne se noci zkracují a dny prodlužují). Mezi nejchladnější měsíce patří leden, kdy průměrná teplota klesá pod 0°C (může být až -10°C). Ve vyšších nadmořských výškách leží zpravidla celou zimu sníh. V nížinách je zima většinou „na blátě", kolem 3-5°C.

  Podrobnější a zároveň aktuální informace o podnebí a počasí v ČR můžete nalézt na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

 • Kriminalita v ČR, aneb je v Česku bezpečno?

  Česká republika představuje jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Světový žebříček bezpečnosti si můžete prohlédnout na stránce Global Peace Index.

  Dle údajů Českého statistického úřadu se počet zjištěných trestných činů od roku 2008 nadále snižuje. Proti předchozímu roku 2012 poklesla kriminalita (dle serveru Aktuálně.cz) opět o další 4%.

  Vnější bezpečnost státu zajišťuje spolu s NATO Armáda České republiky (AČR), o udržování pořádku uvnitř státu a jeho vnitřní bezpečnost se stará Policie České republiky (PČR) a Městská (a obecní) policie jednotlivých měst a obcí. Vedle nich existuje ještě vojenská policie.

  Celostátní tísňová linka policie je 158

 • Jídlo a pití v ČR

  O české kuchyni se říká, že je těžká, mastná, ale velmi dobrá. V dnešní době především mladí Češi dávají přednost lehčí stravě, ale o víkendu nebo na nějaký svátek každý Čech rád zhřeší a dá si k jídlu něco typicky českého.

  Důležitou součástí tradiční české kuchyně jsou polévky. Nejčastěji Češi připravují vývary (zeleninové, kuřecí, hovězí). Mezi tradiční polévky patří hovězí vývar s játrovými knedlíčky (podává se tradičně na svatbách), dále bramboračka, česnečka, gulášová, dršťková, zelná s klobásou či kulajda.

  V ČR je rozšířen sběr hub. Sběr hub je nejen koníčkem mnohých Čechů, ale samotné houby jsou v naší zemi přísadou různých jídel (též se obalují a smaží).

  České kuchyni kraluje maso. Jíme především vepřové, hovězí, drůbež, ale také sladkovodní ryby či zvěřinu. K masům se připravují různé omáčky, např.: koprová, houbová, rajská, svíčková, papriková.

  Tradiční přílohou jsou knedlíky (houskové či bramborové) či brambory. Mnoho lidí však v dnešní době dává přednost různým druhům těstovin a rýži.

  Mezi tradiční česká jídla patří vepřový řízek s bramborem (na Vánoce s bramborovým salátem), vepřo, knedlo, zelo, svíčková s knedlíkem, rajská omáčka s knedlíkem a hovězím masem, guláš, smažený kapr (především na Vánoce), pražská šunka, bramborové knedlíky plněné uzeným masem, pečená kachna s knedlíkem a se zelím, bramborák, hrachová kaše (nebo čočka) s uzeným masem, králík s knedlíkem.

  Naši studenti si velmi rádi objednávají k jídlu tzv. „smažák" – sýr obalený v trojobalu (mouka, vajíčko, strouhanka) a osmažený na pánvi.

  Ze sladkých jídel připravujeme v Čechách především kynuté ovocné knedlíky, buchty (nejčastěji tvarohové, makové či povidlové), škubánky či bramborové šišky s mákem, žemlovku nebo dukátové buchtičky s krémem.

  Dezerty – bábovka, koláče (tvarohové, makové, povidlové)

  K tradičním českým alkoholickým nápojům patří na prvním místě pivo, dále víno (vinná réva se pěstuje především na Moravě) a slivovice (nápoj, který pochází též z Moravy).

  K pivu konzumují Češi většinou buřty s cibulí (utopence), tlačenku, olomoucké tvarůžky, nakládaný hermelín.

 • Vyzvednete mého syna/mou dceru na letišti?

  Ano, pokud máte zájem, můžeme vám zařídit transfer z letiště nebo i jiného místa v ČR. Více informací a ceník přepravy zde.

 • Jak se mám dostat z letiště do střediska výuky nebo na kolej?

  Každý student obdrží nejpozději měsíc před příjezdem na kurzy podrobný informační dopis, ve kterém je detailně popsána cesta z letiště do střediska výuky a na kolej. V případě, že byste dopis nedostali, obraťte se na studijní oddělení telefonicky: +420 224 990 420 nebo e-mailem: studujop@ujop.cuni.cz nebo nás kontaktujte na FORU.

  V případě, že nechcete cestovat prostředky hromadné dopravy, můžete si objednat transfer a řidič TAXI služby vás vyzvedne na letišti nebo jiném místě vašeho příjezdu a odveze do střediska (na kolej). Informace, jak objednat transfer, naleznete zde.

FAQ
+420 224 990 420
Napište nám
X