11. září 2023

Studenti ze 4 kontinentů slavili zahájení akademického roku v Karolinu

Ústav jazykové a odborné přípravy slavnostně zahájil v pátek 8. září akademický rok 2023/2024. Na shromáždění ve Velké aule přivítali zástupci vedení univerzity a ústavu na 250 studentů ze 4 kontinentů. Zatímco na Univerzitě Karlově začíná nový akademický rok až 1. října, studenti Ústavu jazykové a odborné přípravy (ÚJOP UK) již měli za sebou první dny výuky.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Mezinárodní publikum přivítala na zasedání v reprezentativních prostorách Karolina prorektorka pro zahraniční záležitosti, profesorka Eva Voldřichová-Beránková. Ve svém projevu vyzdvihla význam, který ÚJOP hraje při internacionalizaci univerzity a uvedla, že tato skutečnost se jasně projevuje minimálně na pěti místech v připravovaném strategickém dokumentu o internacionalizace univerzity.

„Dalo by se tedy říct, že internacionalizace naší univerzity v ústavu začíná. Téměř každý uchazeč, hlásící se na Univerzitu Karlovu, se s touto užitečnou institucí v určité formě potká a oněch 20 procent zahraničních studentů, kterými se naše univerzita pyšní, je i zásluha ústavu,“ uvedla prorektorka Voldřichová-Beránková. Připomněla také slova zakladatele univerzity Karla IV. ze zakládací listiny univerzity. Tu zakládal, aby se obyvatelé jeho království již museli doprošovat znalostí v jiných zemích a naopak: „za svou slávu považovali, že mohou jiné z ciziny k sobě zvát.“

„Studium v České republice je důkazem, že vzdělání otevírá dveře i srdce, kultivuje společnost a umožňuje poznat všechny pozitivní aspekty diverzity,“ navázala ve své řeči na prorektorku ředitelka ÚJOP UK Dana Hůlková-Nývltová a poděkovala studentům za volbu Ústavu jazykové a odborné přípravy pro svůj první krok ke studiu v ČR.

„Naším cílem je připravit vás jak po jazykové a oborové stránce nejen k přijímacím zkouškám, ale také k začátku vašeho prvního semestru v rámci univerzitního studia, a rovněž naučit vás co nejvíce o České republice, místním životě a připravit vás po této stránce tak, abyste se zde cítili jako doma,“ prohlásila ředitelka ústavu.

Dvě výjimečné absolventky ročního přípravného programu z Ústavu jazykové a odborné přípravy, Viktoria Hnatysko a Daria Artemenko, obě z Ukrajiny, promluvily na slavnostním zasedání jménem studentů. Viktoria Hnatysko studovala na našem Studijním středisku Poděbrady, zatímco Daria Artemenko absolvovala studijní program na našem pražském středisku v Praze-Krystal. Jejich cesta byla dlouhá a plná výzev, a v dojemných projevech se s námi podělily o své příběhy. Jejich příběhy jsou inspirací pro nás všechny, kteří se snaží dosáhnout svých snů.

Slavnostní atmosféru umocnil profesor Pražské konzervatoře Jan Kalfus, který je již 45 let varhaníkem ve Velké aule. Na nové varhany z roku 2021, zahrál skladby Johanna Sebastiana Bacha, Preludium a fuga v D dur, a skladbu Sortie v Es dur Louise Lefébure-Wely. A tak jako při všech akademických příležitostech zazněla v Karolinu i studentská hymna Gaudeamus igitur.

Ve svém projevu docent Richard Biegl představil historii Velké auly Karolina. Připomněl, že budova sloužila původně jako jídelna Rotlevova domu, který byl ve 14. století věnován univerzitě. Dále zdůraznil, že univerzita byla tehdy uzavřeným světem, kde mistři a žáci žili ve společenství, podobném klášteru a profesoři dodržovali celibát. Biegl přirovnal historii univerzity k dějinám vzestupů a pádů, které mají šťastný konec.

Během zlomového roku 1948, kdy se slavilo výročí univerzity architekt Jaroslav Fragner, který upravoval prostory auly se v architektuře snažil vyjádřit něco nadčasového, moderního, ale zároveň velmi demokratického. „Vlastně z architektury a výzdoby byste vůbec nepoznali, že se nad námi smrákají totalitní mračna. Myslím, že v tom je ta nejsilnější symbolika. Mohou být vzestupy a pády, ale je důležité si uchovat vnitřní svobodu a udělat vše pro proto, aby se situace vždy zlepšila a to je taky poselství místa, kde se nacházíme,“ zakončil historický exkurz docent Biegel.