18. srpna 2023

Krajani v Černínském paláci: dojetí, Bachova skladba i připomínka Lidic

Přicestovali do Poděbrad z 22 zemí světa, aby si osvojili nebo vylepšili češtinu. Po čtyřech týdnech intenzivního učení převzalo všech 71 účastníků Letní školy pro krajany, pořádané Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy, certifikát na slavnostním zakončení kurzu v prostorách Ministerstva zahraničních věcí. To společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Domem zahraniční spolupráce na realizaci letní školy participuje.

Početnou skupinu mexických studentů přišla do Černínského paláce pozdravit mexická velvyslankyně Rosaura Leonora Rueda Gutierrez. Ve svém projevu připomněla dva významné historické okamžiky, kdy její země jednoznačně podpořila Čechy – poprvé v roce 1938, kdy se Mexiko postavilo proti Mnichovské dohodě, a podruhé po tragédii v Lidicích, kdy se na uctění památky obětí přejmenovala vesnice San Jerónimo de Aculco, dnes součást hlavního města, na San Jerónimo Lídice.

V této části města vyučuje hudbu pravidelná účastnice kurzů, 76letá Mexičanka Edna Gómezová Ruizová. Nositelka Ceny Gratias Agit za rok 2007, kterou ministerstvo zahraničí uděluje za šíření dobrého jména Česka v zahraničí, je současně předsedkyní Asociace T. G. Masaryka.

„Poznal jsem Ednu v roce 2003 v Mexiku, a přestože nemá české kořeny, dokázala svou lásku k české kultuře a hudbě přetvořit do vášně i činů,“ vyzdvihl zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký přínos Mexičanky. „Když přijedete do mexických Lidic, tak uslyšíte děti zpívat českou hymnu a české písničky, protože Edna přenáší hudbou znalost češtiny na děti, které možná uvidí Českou republiku, tak jako se jí to podařilo zorganizovat v roce 2011,“ uvedl zmocněnec před jejím klavírním vystoupením.

Snahu Edny, čestné občanky Lidic, a všech účastníků krajanského kurzu zlepšit se v češtině vysoce ocenila starostka obce Lidice Veronika Kellerová. „Edna je živel, Edna je energie, na její návštěvu se celá vesnice chystá dva měsíce dopředu. Edna přiveze deset muzikantů a tančí se a zpívá. Není divu, že jedna ze sedmnácti přeživších, Marie Šuplíková, ji nazvala svou adoptivní maminkou,“ poděkovala za reprezentaci obce v zahraničí Kellerová.

Ústav jazykové a odborné přípravy pořádá letní krajanské kurzy na zámku v Poděbradech od roku 2000 a počet jejich absolventů dosahuje stovek účastníků z celého světa. Letos zavítali do učebního střediska krajané z Argentiny, Chile, Lotyšska, Gruzie nebo Sýrie. „Krajanský kurz je ovšem unikátní,“ uvedla ředitelka Dana Hůlková Nývltová: „učíme vás, kteří máte české kořeny a máte rádi českou kulturu. Jazyk je poklad, který vám ani v tragických momentech nemůže nikdo vzít, a jak je vidět na příkladu Edny, můžete ho dokonce najít.“

Potřebujete se naučit česky?

Na ÚJOP pořádáme kurzy češtiny různé délky, intenzity a zaměření.

Studujte v centru Prahy nebo se připojte k našim on-line kurzům.

„Naší prioritou je představit krajanům zemi, jazyk a kulturu tak, aby se v nich umocnil pocit touhy učit se česky a poznávat české zvyky, tradice a kořeny i poté, co letní kurz krajanů skončí,“ řekla koordinátorka kurzu Marika Constable. Pro krajany je v Poděbradech kromě jazykové výuky připraven i kulturní program a oblíbené procvičování českých tradic, kdy během čtyř týdnů studenti barví velikonoční vejce a prožijí i tradiční vánoční večeři.

Foto: René Volfík