11. června 2023

Poděbrady: úspěch ukrajinských studentů a kompletní anglická přípravka přijata na VŠ

Všechno zlé se může obrátit v něco dobré. Loňské dramatické události změnily život mnoha lidem, ale díky štědrému příspěvku The Kellner Foundation jsme byli schopni přinést naději do života 26 ukrajinských studentů. Na nedávné slavnostní události na závěr akademického roku převzali spolu s dalším studenty ve Studijním středisku v Poděbradech své certifikáty a osvědčení.

Klidné zázemí střediska uprostřed lázeňského města se stalo díky Ústavu jazykové a odborné přípravy pro ukrajinské studenty na rok druhým domovem a zázemím, kde se nalezli i nové přátele. Nebýt války na Ukrajině, tak by většina z nich nejspíš v zámeckých prostorách nikdy nestudovala češtinu a odborné předměty a nepřipravovala se intenzivně na studium na vysoké škole v České republice.

Studenti spolu s učiteli si užívali slavnostní předávání certifikátů a osvědčení jako zaslouženou odměnu po měsících přípravy. Oslava byla malou pauzou, kdy bylo možné zapomenout na stres před dalšími zkouškami, které studenty před vstupem na univerzity čekají. Výjimku ovšem tvořili účastníci anglické přípravky, protože všech 29 studentů anglického programu medicínské roční přípravky,již bylo přijato na vysoké školy.

V rámci českého programu roční přípravky se v Poděbradech na studium na vysokých školách připravovalo víc sto dvacet studentů, jejichž úspěšnost při skládání zkoušek z češtiny byla 79 %. „Rozhodli jste se studovat v zahraničí a děláte pro to všechny kroky, žijete v jiné kultuře a naučili jste se cizí jazyk. To je signálem, že překážky a těžkosti překonat lze,“ uvedla při zahájení ředitelka Dana Hůlková Nývltová.

Slavnostní ceremoniál byl obohacen o kytarové vystoupení studenta Pavla Sytnyky, který zahrál píseň "Smells Like Teen Spirit" od Nirvany. O druhé studentské kulturní vystoupení se postaraly studentky Ekaterina Tepledcova, Adelina Kisčenko, Anastasie společně s Viktorií Hnatyško. Ta doprovázela při interperetaci písničky Count on me od Bruno Marse své kamarádky na ukulele.

Všichni poděbradští studenti pracovali na maximum a tak volba těch nejlepších nebyla snadná. Za excelentní studijní výsledky převzali odměnu z rukou vedoucího střediska Martina Melcera následující studenti:

Student/ka s nejlepším výsledkem zkoušky

Třída

T05

Min Phone Pyae

a Marie Friederike Mattutat

Děkujeme všem, kteří nám poskytli podporu a pomohli nám těmto studentům otevřít dveře k lepšímu zítřku.